Gayrimeşru çocuklarını ölüme atan sevgililere ikinci kez müebbet cezası

Merkez Osmangazi kazasi Tuna Mahallesi’nde bay arkadaşı Sezai D. (39) ile yaşayan Çiğdem Ş. (20), 20 Ocak’ta hanede kendi kendine doğum yaptı. Tuvalette gerçekleşen doğumun hemen peşinden kordon bağını kesen Sezai D.’nin bay bebeği tek çöp poşetinin iç kismina koyarak evin çatı katına çıkardığı, 12 saat ardindan bebeği gece saatlerinde Veysel Karani Mahallesi’ndeki tek çöp kutusuna atarak vaka yerinden uzaklaştığı ileri sürüldü. Kanaması ayni ritimde devam ettiği amaciyla Çekirge Devlet Hastanesine giden Çiğdem Ş.’nin kuşkulu hareketleri üstüne polis tahkikat başlattı ve 2 sevgili tutuklandı.

Bursa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde Çiğdem S. ile Sezai D. ile ilgili ‘ihmali davranışla kasten erkek öldürme’ suçundan 25 seneye kadar mapus cezası talebiyle dava açılmıştı. Sezai D., eski ifadesini tekrarlayarak, “Hamile olduğundan haberim yoktu. Tuvalete gitti. Bir müddet sonra çıktı. Hela taşının üstüne düşen bebek ölüydü. Çöp poşetine koydum. Koridora bıraktığım çöp poşetini üst kata çıkardım. Çiğdem akrabalarına gittiğinden dolayı bendeniz de hanede alkol aldım. Gece saat 01.00 sıralarında Çiğdem’in eve gelmeyeceğini anlayınca poşeti eski Yalova yolunda tek çöp konteynerine attım. Haneye geri döndüm. Çiğdem hastaneye gidince vaka ortaya çıktı. Çiğdem’i doğum yaparken görmedim. Bebeğin diri mı cansız mı olduğunu bilmiyorum. Beraatımı ve tahliyemi istiyorum.”

“Sezai makasla çocuğun kordonunu kesti” dedi.

Çiğdem Ş. ise, “Sezai ile beraber yaşıyordum. Uyuşturucu ve sigara kullanmaz iken, Sezai sebebinden başladım. İlk zamanlar gebe olduğumu anlamadım. Günümüzde hamile olduğumu bildiğim amaciyla alkol ve sigara almıyordum. Hamile olduğumu Sezai’ye söyledim. Sezai, içkinin etkisiyle karnımın üstüne oturdu. Evden çıkmıyordum. Çocuğu dünyaya getireceğimi söyledim. O da arkadaşına telefon ederek çağırdı. Ben tuvalete girince yeniden arkadaşını arayıp sebep kalmadığını söyledi. Ayakta çocuğu dünyaya getirdim. Aşırı kan kaybım vardı. O da makasla çocuğun kordonunu kesti. Ben kendimi bundan sonra banyoya attım. Baygınlık geçirdim. Kendime geldiğimde gece eve çağırdığım yakınlarımla hastaneye gittim. Ameliyata aldılar. Bebek dünyaya getirdiğimi söyledim. Sezai bana, ‘Beni bu olaya karıştırma. Çocuğun başkasından olduğunu söyle. Ben sana yardım ederim’ dedi” diye konuştu.

Yeniden aynı ceza

Canlı dünyaya gelen bebeğin kan kaybından dolayı ölümüne neden olan sanıklara cumhuriyet savcısı mütalaasında evvel müebbet, bundan sonra 25 seneye kadar mapus cezası istemişti. Karar duruşmasında mahkeme heyeti, avukatların indirim isteğine karşın iki sanığa müebbet mapus cezası verdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı duruşmaya katılmadığı ve evrakta yoksun olduğu amaciyla kararı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi kararı bozdu. Yine hakim karşısına çıkan sanıklar aynı cezayı aldı.

Ahmet Faruk Çabuk
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.