Haberler kötü! Asıl zamlar yolda! Korkutan enflasyon tahmini

Rekor kıran enflasyon, kapıda bekleyen zamlar ve kurda süre gelen dalgalanmanın tesiri ile tırmanışını sürdürecek. çok enflasyon iğneden ipliğe zam olarak art dönecek. sene nihayetinde enflasyon yüzde 20’yi bulabilir.

Döviz kurundaki artış ve seçenek yatırımları hasebiyle rekor üstüne rekor kıran enflasyon asıl darbeyi tek sonraki sene başında vuracak. Yılbaşından bu yana iğneden ipliğe bütün vergi ve cezaları otomatik zamlandıran tekrar değerleme oranı şimdiden yüzde 16.57’ye ulaştı. Bu oranın ekim ayına civarindan yüzde 20’leri aşmasından kaygı ediliyor.

Vatandaş seçimlerin derhal peşinden birbiri ardına gelen zam ve vergi artışlarıyla enflasyonun şokunu yaşarken, özellikle Yurtiçi Üretici ücretleri Endeksi’ndeki (Yİ-ÜFE) fevkalade yükseliş, tek sonraki dönemde uygulanacak zamların çok dahada çok seviyelere ulaşacağının somut işaretlerini vermeye başladı. çok enflasyonun çok zam baskısı bu sene evvel olarak içkili içeceklerle sigarada alana çıktı. İlk 6 ayda gerçekleşen yüzde 15.52’lik Yİ-ÜFE, içkili içkilerin Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) direk zam olarak yansıtıldı. Aslında yüzde 15.52’lik Yİ-ÜFE oranı, aynı şekilde sigara üzerindeki maktu ÖTV’ye de dolaysiz uygulanacaktı. ama hükümet, enflasyonun dahada çok yükselmesini engellemek amaciyla bu zammı tek sonraki sene temmuz ayına kadar, Başka bir deyişle tek sene erteledi.

ASIL ZAMLAR YOLDA

Geçen sene temmuz ayında yüzde 7.82 var olan 6 aylık Yİ-ÜFE’nin bu sene yüzde 15.52’ye yükselmesi otomatik vergi zamlarındaki artışı gözler önüne seriyor. ama asıl hatri sayilir büyüklükte zamlar, ekim ayında netleşecek tekrar değerleme oranıyla alana çıkacak. 6 aylık Yİ-ÜFE Yalnızca içki ve sigara amaciyla otomatik zam niteliği taşırken, iki senelik Yİ-ÜFE ortalamasıyla oluşan tekrar değerleme oranı Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden (MTV) pasaporta, trafik cezalarından harçlara, Emlak Vergisi’nden ehliyete civarindan hayatımızın derhal her alanındaki vergileri yılbaşından bu yana yükseltiyor. Enflasyonun iki yıldır
tırmanışta olması ve tekrar değerlemeyi  tespit eden Yİ-ÜFE’nin şimdiden 16.57’ye ulaşması asıl hatri sayilir büyüklükte zamların yolda olduğunu gösteriyor. Bu nispet geçen sene haziranda yüzde 9.98 düzeyinde kalırken ekimde 14.47’ye ulaşmıştı.

YEREL SEÇİM ETKİSİ OLABİLİR

Son dönemde doğalgaza, tünellere, içkiye ve kısmen sigaraya gelen zamlarla dövizdeki artışın tersine döndürülememesi hazirandaki yüzde 16.57’lik tekrar değerleme Yİ-ÜFE’sinin ekimde dahada da yükselme rizikonunu kuvvetlendiriyor. Dolayısıyla evvel işaretler, bu yılbaşında yüzde 14.47 var olan tekrar değerleme zamlarının 2019 yılbaşında yüzde 20’leri aşmasının sürpriz olmayacağını gösteriyor. Bununla birlikte Daha önceki sistemde Bakanlar Kurulu’na bu zam oranını yarıya civarindan düşürme ile alakalı görev verilmişti. Şimdi tertemiz sistemde bu görev Cumhurbaşkanlığı’na verilmiş oldu. Dolayısıyla mahalli seçimlerin erkene alınmadan martta yapılması halinde, tertemiz sene zamlarının düşük tutulabileceği ifade ediliyor.  ters durumda, Başka bir deyişle seçimlerin erkene çekilmesi seklinde ise yılbaşı zamlarının dahada yukarıya dahi çıkarılabileceğinden kaygı ediliyor.

EV KİRALARI ARTACAK

Enflasyonun aşırı yükselmesi, çoklukla enflasyona endeksli imza adan kira sözleşmelerini de vuracak. senelik bazda bakıldığında, haziran sonu itibarıyla Tüketici ücretleri Endeksi (TÜFE) yüzde 15.39, Yurtiçi Üretici ücretleri Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 23.71’e ulaştı. Bu da kira sözleşmelerini TÜFE üzerinden yapan kiracıların yüzde 15’in, Yİ-ÜFE’ye göre yapanların da yüzde 23’ün üzerinde zamla karşı karşıya kalabileceklerini işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.