Lise nakil klavuzu: Lise nakil başvurusu nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı, lise atama klavuzunu ve boş kontenjanları açıkladı. rastgele tek liseye yerleşemeyen öğrencilerin mühim tek bölümünün Yalnızca Anadolu Lisesi seçenek etmesi hasebiyle yerleşemediği açıklandı. Öğrencilerin istek ettikleri türde okula girebilmeleri amaciyla 68 bin Anadolu Lisesi kontenjanı oluşturuldu. Öğrenciler ve veliler lise atama işlemi nasıl yapılır heyecan ediyor. İşte lise atama işlemleri ile alakalı ayrıntılar…

Liseler amaciyla evvel atama tercihleri 06-10 Ağustos tarih aralığında yapılacak. Bu tarihlerde rastgele tek ortaöğretim kurumuna yerleşemeyenler ise 13 Ağustos tarihinde 2. atama amaciyla tekrar başvuruda bulunabilecek. seçenek işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e­okul.meb.gov.tr web adresinden veyahut rastgele tek ortaokul müdürlüğünden yapılabilecek. Yapılan tercihler netlikle alakalı ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

LİSE NAKİL İŞLEMİ İÇİN TIKLAYIN

LİSE NAKİL KLAVUZU İÇİN TIKLAYIN

LİSELERDEKİ BOŞ KONTENJANLAR İÇİN TIKLAYIN

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim genel Müdürü Ercan Türk, tek liseye yerleşemeyen öğrencilerin hatri sayilir büyüklükte bölümünün Yalnızca Anadolu lisesi tercihi yaptığını belirterek, “30 Temmuz’da liselere yerleştirme sonuçlarının açıklama etmesinden ardindan bütün öğrencilerimizin tek ortaöğretim kurumuna yerleştirileceğini ve hiçbir öğrencimizin istemediği tek mektep türünde tahsil görmemesini sağlamak amaciyla çalışmalar yapacağımızı söylemiştik. Bu talepleri karşılamak üzere 16 Anadolu lisesi açtık, 38 mesleki ve teknik eğitim Anadolu lisesini çok programlı Anadolu lisesine dönüştürdük. Bir takım okullarımızın da kullanılmayan boş dersliklerini var Anadolu liselerimize belirleme ederek, kapasite oluşturma yoluna gittik.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.