Asgari ücret 8 ayda 646 lira eridi

İşçi, görevli ve çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşları, döviz kuru ve enflasyon artışı karşısında nihayet tek sene içinde mühim miktarda eridi. cumhuriyet milletçe partisi Niğde mebus Ömer Fethi Gürer, minimum ücretlinin yılbaşından bu yana da 646 Lira kaybı olduğunu söyledi.

İşçi, görevli ve çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşları, döviz kuru ve enflasyon artışı karşısında nihayet tek sene içinde yarı yarıya eridi. cumhuriyet milletçe partisi Niğde mebus Ömer Fethi Gürer, yükselen enflasyon farkının, işçi, çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli ve memurun maaşına her ay yansıtılmasını istedi.

CHP Niğde mebus Ömer Fethi Gürer, “Geçen hafta 4.90 Lira seviyelerinde var olan dolar tek hafta içinde 5.38 TL’yi buldu. avro 6.15 TL’ye dayandı. Türk Lirası, ağırbaşlı kıymet kaybetti. Yılbaşında 3.78 Lira var olan dolar, 7 ayda 1.5 Lira artarak, 5.38 TL’ye çıktı. 1603 Lira var olan minimum ücret, yılbaşında 424 dolar iken bu erken 302 dolara indi. minimum ücretlinin yılbaşından bu yana da 646 Lira kaybı var. Memur, işçi ve çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşları da 650 Lira ile 1200 Lira arasında eridi” dedi.

AÇLIK VE SEFALET

Gürer, enflasyon ve döviz kurlarındaki hatri sayilir büyüklükte artışın, ülkenin iyi yönetilmediğinin tek göstergesi var olan ahenk gösteren ücret krizi toplumun bütün kesimlerinde hissettirdiğini vurguladı. yükselen enflasyon ve döviz kurlarının, çalışan kesimin aldığı ücretleri erittiğini söyledi. halk çalışanlarına 2018 senesi amaciyla yapılan ücret düzenlemelerinin yoksun olduğunu belirten Gürer şunları söyledi:

“Sadece Temmuz ayındaki enflasyon artışı, tek evvelki aya göre yüzde 0.55 oldu. 1603 Lira var olan minimum ücret, yılbaşında 424 dolar iken bu erken 302 dolara civarindan indi. Enflasyon artışına bağlı olarak akım ve doğalgaz başta olmak üzere, esas besin ve tüketim ürünlerine yüzde 9 ile yüzde 50 arasında zam yapıldı. Türk lirasının tek senede yüzde 50 oranında kıymet kaybettiği tek dönemde, işçi, görevli ve çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşlarına evvel altı ayda yüzde 4, 2. altı ayda ise yüzde 3.5 zam yapılması, bu kesimleri açlık ve sefalete sürüklemek mananına gelir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.