Otonom araçlara sürücü içgüdüsü kazandıran sistem!

Bosch ve iş ortağı Foreca’nın geliştirdiği tertemiz sistem sayesinde otonom otomobiller da tıpkı yarış otomobillerinde olduğu benzeri ‘sürücü içgüdüsü’ne sahip olacak. mümkün çok sayida senaryoyu dikkate alacak servisler sayesinde otonom sürüşte güvenlik ve kullanılabilirlik artacak.

Sürüş esnasında yollar yüzeyinin vaziyeti veyahut tekerleklerin yollar tutuşu ile alakalı bilgi sahibi olmak, sürücülerin otomobillerini ahenk gösteren ve emniyetli tek şekilde kullanmasına muavin olabilir. Yarış pilotları bu duyulara, yollar yüzeyinin vaziyetini hissetmelerini sağlayan ve araç ile sürücü arasındaki temas mananına gelen ‘sürücü içgüdüsü’ diyor.

Otonom otomobiller da devamlı olarak yollar vaziyeti hakkındaki bilgilere gereksinim duyuyor. Bosch’un geliştirdiği tertemiz sistem sayesinde artık otonom otomobiller da ‘sürücü içgüdüsü’ne sahip olacak. Bosch yönetim heyeti Üyesi Dr. Dirk Hoheisel, “Tahmini yollar vaziyeti servislerimiz aracılığıyla ıslak yollar, kar, buzlanma benzeri ağırbaşlı vaziyetler alana gelmeden evvel tehlikelerle alakalı uyarıyoruz. İş ortağımız Foreca tarafından sağlanan sema vaziyeti verileri bu konuyla alakali bize muavin oluyor. Bu servis, tek otonom aracın net nerede ve ne şekilde otonom sürüş yapacağını bileceği mananına geliyor” dedi.

1535724693_bosch_foreca_bb__1_-kopya

Yollardaki sema koşullarını olasılık etme ile alakalı 20 senelik deneyime sahip var olan Foreca’nın Satış Direktörü Petri Marjava ise “Foreca ve Bosch’un deneyiminin tek araya gelmesi, yollar vaziyeti tahmininde tertemiz tek çagi başlatacak. hergün sema vaziyeti tahminlerinin aksine Bosch yollar vaziyeti servisleri, mümkün çok sayida senaryoyu dikkate alıyor” dedi.

Yol vaziyeti servisleri, sürüş emniyetini ve akıcılığını artırırken, otonom sürüş fonksiyonlarının kullanılabilirliğini de yükseltiyor. Bosch servis paketi, evvel olarak sema vaziyeti verileriyleolmak üzere 2020 seneninde hayat genelinde kullanıma sunulacak. Yollardaki ağ irtibatlı araç sayısı arttıkça servisin elde edeceği araç verisi sayısı da bunun için bağlı olarak artış gösterecek.

Otonom otomobiller koşullara göre kendisi kendilerini evvelce ayarlayacak!

Otomobil Mühendisleri Topluluğu (SAE) tarafından için ve çok otonom seviyesi olarak isimlendirilen düzey 4’e kadar, tek otomobilin otonom sürüş görevini üstlenip üstelenemeyeceği yolun türü, hız aralığı ve çevre koşulları benzeri faktörlere dayanıyor. Geleceğin otonom araçlarında bu karar, Bosch tarafından sağlanan tahmini yollar vaziyeti servislerine de dayanacak. Bu servislerin yardımıyla otonom araç, gerçekleşebilecek var olan çevre koşullarını tek vakit evvelce bilebilecek. Bu sayede ahenk gösteren olmayan sema koşulları ve yollar vaziyetinde denetimi dolaysiz olarak soföre saglamak yerine, aracın kendisini koşullara adapte etmesi amaciyla vakiti olacak. Örneğin; aracın güzergâhında sema yağmurlu ise aracın ıslak yolda kayma riskinin azaltılması ve istenildiğinde emniyetli tek şekilde durabilmesi amaciyla araç hızını evvelce ayarlayacak. SAE tarafından için otomasyon seviyesi ne olursa olsun, Bosch ve Foreca’nın tertemiz sistemi sayesinde sürüş hemide meselesiz ayni vakitte da konforlu olacak.

bosch-autonomous-2013-kopya

Doğru vakitte ve doğru yerde otonom sürüş

Yollardaki ağ irtibatlı araç sayısına bağlı olarak, sistem de gelişme gösterecek. 2020 seneye civarindan yollarda yeteri civarindan çok oranda ağ irtibatlı araç olması beklenmiyor. Bosch, Yalnızca Avrupa’da 80.000 kilometrelik otobanı kapsayacak takriben 20 milyon ağ irtibatlı araca gereksinim olduğunu olasılık ediyor. bu yüzden evvel aşamada, yol-hava vaziyeti tahminleri, özellikle trafiğin az olduğu kırsal bölgelerde somut neticeler ele geçirme ile alakalı emin bilgi kaynağı olacak.

Bosch, gereksinim duyduğu global yol-hava vaziyeti verilerini Foreca aracılığıyla devamlı olarak güncelleyecek. Bosch’un çok sayida sema vaziyeti verisi sağlayıcısıyla gerçekleştirdiği kapsamı geniş inceleme, Finli sema vaziyeti uzmanlarının en gelişmiş ve doğru yol-hava vaziyeti verileri sunduğunu gösterdi. riskli vaziyetler doğru tek şekilde olasılık edilip yerleri saptandıkça, otonom sürüş fonksiyonlarını maksimum seviyede kullanmak dahada basit vaziyete gelecek. hayat çapındaki ölçüm filosu ve makine öğrenmesi yolları sayesinde Bosch ve Foreca, yol-hava vaziyeti modellerinin emniyetini ve kullanılabilirliğini birlikte optimize etti. böylelikle iki şirket, otonom sürüş benzeri yasamsal tehlike istek edebilecek sistemler amaciyla tek güvenlik standardı elde etti.

bosch-autonomous-testing-8674-default-large-kopya

ESP müdahaleleri, sürtünme katsayısının belirlenmesini sağlıyor

Yeterli sayıda ağ irtibatlı araç yollarda olduğunda, Bosch tahmini yollar vaziyeti servislerini araç verileriyle destekleyecek. Bu veriler arasında aracın içinde ve dışında ölçülen sıcaklıklar ve sileceklerin kullanılıp kullanılmadığı benzeri aracın merkezi veri ağında (CAN bus) saklanan veriler yer alacak. Bağlanabilirlik sayesinde bu veriler alakalı oto üreticisinin backend sunucusu aracılığıyla Bosch bulutuna gönderilecek.

Bosch ayrıca, ESP Başka bir deyişle Elektronik balans Programı tarafından itinali müdahaleleri de değerlendirecek. Mühendisler, matematiksel metotlar kullanarak her tek tekerlekte yollar yüzeyinin sürtünme katsayısını ve tekerleklerin vaziyetini ölçebiliyor. bütün bu veriler tek araya getirilerek akıllı tek şekilde değerlendirildiğinde, akıllı Bosch servisleri paketi ve emin ellerde olmanın rahatlatıcı hissini yaşatıyor.

3a64a512-4d31-11e3-9f40-00144feabdc0-kopya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.