Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: ‘9 bin 500 din görevlisi alacağız’

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, programda 2018 Hac organizasyonu, TDV vekaletle kurban kesimi programı, inanç istismarı ile mücadele, yaz Kur’an kursları benzeri başlıklarla alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığına inanç görevlisi alımı yapacaklarını belirten reis Erbaş, “Bu sene sonuna doğru 9 bin 500 kişi alacağız. Bunların 6 bini İmam Hatip, üç bini Kur’an egitimi öğretmeni, 500’ü ise müezzin kayyum olacak. Bu sene sonuna doğru imtihan yapacağız. İlahiyat fakültesi, İlahiyat ön lisans, imam hatip liselerinden mezun olmuş arkadaşlarımıza tek fırsat tanımış olacağız. O sınavı aralık ayında yapacağız, imtihandan derhal ardindan da alımları yapacağız” dedi.

Erbaş, Hacca giden vatandaşların hac farizasını adina getirerek ‘hacı’ unvanını aldıklarını ve ziyaretlerini de tamamlayan hacıların kafileler seklinde yurda dönmeye başladıklarını da söyledi.

“Hac organizasyonumuzdan vatandaşlarımız çok memnun”

Diyanet İşleri Başkanlığının hac organizasyonunda 40 senelik tek tecrübesi olduğuna dikkat çeken Erbaş, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Her sene çok iyi tek şekilde değerlendirmeler yapıyoruz. tek evvelki senelerde yapmış olduğumuz yanlışlarımızı, hatalarımızı, eksiklerimizi yapmamaya çalışıyoruz. Örneğin, geçen sene hac mevsimi sonrası yapmış olduğumuz raporlama, değerlendirme toplantılarında acep tek sonraki sene bunları dahada iyi nasıl yapabiliriz düşüncesiyle devinim ediyoruz. Çok şükür bu sene dahada sistematik, dahada hatası, eksiği az tek hac organizasyonu geçiriyoruz. Vatandaşlarımız da çok memnun, yapmış olduğumuz memnuniyet anketlerinde bunu görüyoruz. neden sağlık hizmetlerimiz, neden servis hizmetlerimiz ve başka imkanları hacılarımıza sunma noktasında çok şükür, iyi tek ekip çalışması yapıyoruz. Başka ülkelerden insanların da ülkemiz Diyanet İşleri Başkanlığının bu organizasyonunu gördüklerinde kendilerine misal almaları da bizi oldukça mutluluk dolu ediyor. Allah’a şükür ediyoruz.”

Erbaş, hac kontenjanını arttırmak amaciyla görüşmelerin yapıldığını belirterek, “Bu sene 80 bin civarindan vatandaşımızı hacca götürdük, iki milyon insanımız bekliyor. Kura sistemiyle bunları belirliyoruz, kat sayı sistemini uyguluyoruz. 10 sene evvel müracaat etmiş olanlar 100 defa kuraya giriyorlar. geçen sene müracaat etmiş olanlar dört defa kuraya girmiş oluyorlar, bu şekilde tek metot uyguluyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu sene Suudi Arabistan Hükümeti’nin aldığı tek kararla vatan dışında kurulan şirketlere kontenjan verdiğini ifade eden Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her şirkete 500 kontenjan verdi. Önceleri vatan dışına ayrı kontenjan veriyordu, bu sene vermediler. Bizim de üç şirketimiz ama kurulabildi, bin 500 kontenjan aldık, diğerlerini vatan içindeki kontenjandan karşılamış olduk. Başka bir deyişle vatan dışındaki kardeşlerimize vatan içindeki kontenjanlardan kullandırmış olduk. İnşallah tek sonraki sene bu şirketlerin sayısı arttıkça vatan dışından hac amaciyla götüreceğimiz vatandaşımızın sayısı dahada da artmış olacak inşallah.”

“Din istismarına karşı seferberlik başlattık”

Dini istismar eden FETÖ, DEAŞ benzeri örgütlerle ugras noktasında çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Erbaş, şunları kaydetti:

“Din İşleri çok heyetimiz hemide DEAŞ’la alakalı ayni vakitte da FETÖ ile alakalı çalışmalar yaptı. 15 Temmuz işgal girişiminden ardindan inanç İşleri çok heyetimiz fevkalade tek ‘Din Şûrası’ yapmıştı. Orada alınan kararlardan ardindan alana çıkarılan raporlardan kitaplar oluşturduk, ‘Kendi Dilinden FETÖ Örgütlü tek inanç İstismarı’, ülkemiz Diyanet Vakfı Yayınları’ndan, ‘Örgütlenmiş inanç İstismarının Tahlili FETÖ’, tekrar Diyanet Vakfımıza bağlı İslam Araştırmaları Merkezi’nde (İSAM) hazırlanan ‘Gülen Yapılanması – 15 Temmuz’a Giden Süreçte FETÖ’nün Analizi ve Tavsiyeler.’ Bu çalışmalarımızı biz kisa açiklama haline getirdik. ‘DEAŞ Dehşete Dayalı tek inanç İstismarı’ ve ‘FETÖ inanç İstismarının Arkasına Gizlenen pkk terör Örgütü’ adli tek milyon adet kitapçık bastırdık ve dağıttık. Ülkemizin 81 ilinde, Bir hayli kazasinda Diyanet İşleri Başkanı olarak ben, reis yardımcılarımızın tamamı, genel müdürlerimiz, birim amirlerimiz, ev başkanlarımız, kent müftülerimiz, kaza müftülerimiz hatri sayilir büyüklükte tek seferberlik başlattık. Konferanslar, paneller, cami sohbetleri, cami dersleri yaptık. Diyanet İşleri Başkanlığı, İlahiyat Fakülteleri, İmam Hatip Lisesi öğretmenleri, medreseler olarak dini asli kaynaklardan eğitimini alarak öğrenen bizler inanç istismarına karşı yürütülen seferberliğe katkı sağlamalıyız. Vatandaşımızı bilgilendirme, bilinçlendirme noktasında çaba içinde olmalıyız.”

Erbaş, konuşmasına şöyle ayni ritimde devam etti:

“İstiyoruz ki Kur’an ve sünnet çizgisinde tek inanç algısı insanımıza ulaştırılsın, bunun amaciyla çaba ediyoruz. Öyle manzaralarla karşılaşıyoruz ki, hiçbir inanç eğitiminden geçmemiş birileri öyle inanç istismarı yapıyor ki, yüzlerce insanı topluyor, onları tek şekilde etki altına aldıktan ardindan bunu menfaate çeviriyor.”

430 bin 8 kurban hissesi bağışı yapıldı

“Diyanet Vakfımızı kuranlardan Allah razı olsun, 1975 yılından bugüne çok hatri sayilir büyüklükte hizmetler yaptı. Rahmeti Rahman’a kavuşan büyüklerimize Allah rahmet eylesin, yasamda olanlara sağlık, afiyet diliyorum. ülkemiz Diyanet Vakfı, çok hatri sayilir büyüklükte tek iyilik adımıdır” diyen Erbaş, “Her sene Yalnızca kurban kampanyası değil, binlerce vatan içinde ve vatan dışından gencimize, çocuğumuza eğitim katkısı sağlıyor. 30 civarindan ilimizde ülkemiz Diyanet Vakfı’nın çalıştırdığı yurtlar var. Şu vakit öyle zannediyorum 6 bin civarindan öğrencimiz bu yurtlarda barınıyor. başka hizmetlerin yanında doğal kurban hizmetinde özellikle bu sene çok iyi tek kampanya yürüttük. Allah razı olsun vatandaşlarımızdan, hükümet adamlarımızdan, hatri sayilir büyüklükte katkı sağladılar. geçen sene iki katı civarindan tek rakama ulaştık bu sene elhamdülillah. Bu sene 430 bin 8 adet pay bağış yapıldı. 145 ülkede bu kurban paylarini fakir-fukaraya, acayip gurebaya ulaştırmış olmanın huzurunu yaşıyoruz, mutluluğunu yaşıyoruz. doğal Kur’an-ı Kerim’de Rabbimiz infakla ilgili, vermekle ilgili, veren el olmakla alakalı 250 civarindan yerde bizi uyarıyor, insanlığı uyarıyor” ifadesini kullandı.

“Yazın camilerimize, Kur’an kurslarımıza süre gelen öğrencilerle iletişiminizi ayni ritimde devam ettiriniz”

Erbaş konuşmasını nihayetinde inanç görevlilerine seslenerek şöyle konuştu:

“İmamlarımıza bendeniz şunu söylüyorum: Yazın camilerimize, Kur’an kurslarımıza süre gelen öğrencilerle iletişiminizi ayni ritimde devam ettiriniz, irtibatlarınızı ayni ritimde devam ettiriniz, onları kış sezonunda, Başka bir deyişle okulların açıldığı dönemde Cumartesi veyahut sektör günleri hiç olmazsa tek namaz vaktinde camilerimize çağrı edelim ve yazın öğrendiklerimizi tekrarlayalım. eğer öğrenilen veriler tekrarlanmazsa unutuluyor. Camilerimizle gençlerimizin, çocuklarımızın irtibatını bu şekilde ayni ritimde devam ettirelim inşallah.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir