Turkcell ve Nokia’dan 5G’de işbirliği

Turkcell ile Finli teknoloji devi Nokia, istikbal kuşak iletişim teknolojilerini birlikte geliştirmek üzere Türkiye’de mühim tek iş birliğine imzasini atıyor. 5G teknolojilerinin Türk mühendislerin gücüyle ülkemizde geliştirilmesine baz alinarak kapsamı geniş çalışmalar uygulamak üzere tek araya toplanan iki şirket, Türkiye’nin bu alanda laf sahibi ülkelerden biri olması amaciyla müsterek çalışmalar yürütecek. Şirketler ayrıca, nesnelerin internetine baz alinarak yenilikler, akıllı araç teknolojileri ve e-sağlık alanında tertemiz çözümlerin geliştirilmesi amaciyla de iş birliğini yoğunlaştıracak.

Turkcell şebekesinde tertemiz kuşak teknolojiler geliştirilecek

İmzalanan iş birliği kapsamında; şebekede, tertemiz kuşak teknolojiler ve çözümler geliştirilmesine baz alinarak değişik uygulamalar denenecek. bunun için ekstradan Ayrı olarak şirketler, nesnelerin interneti teknolojisinin getirilerinden de istifade ederek akıllı araçlar, e-sağlık çözümleri ve çeşitli kullanıcı otomasyon çözümlerinin geliştirilmesine odaklanacak.

Şirket olarak her alanda, türk mali ve ulusal teknoloji üreten tek memleket haline gelebilmemiz amaciyla beynelmilel iş birliklerine imzasini atmaya ayni ritimde devam ettiklerini kaydeden Turkcell Şebekelerden sorumlu genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “Yeni kuşak iletişim teknolojileri ve özellikle 5G’de türk mali teknoloji geliştirmenin, ülkemizin tertemiz tek sıçrama yapması yerine mühim tek fırsat olduğunu düşünüyoruz. Nokia ile yaptığımız iş birliği de bunun kanıtı” dedi.
Bu çalışmalarla Türkiye’de 5G’nin ticarileştirilmesi ve geleceğin teknolojilerini üretme ile alakalı mühim adımlar atmaya ayni ritimde devam edeceğini belirten Sezgin, “Bu iş birliği bütün dünyanın çözümler geliştirmek amaciyla yarıştığı nesnelerin interneti, akıllı otomobiller ve e-sağlık alanındaki tertemiz teknolojilerin Türkiye’de de üretilmesine taban sağlayacak. Geleceğin çözümlerini geliştirerek, ülkemizde katma kıymet oluşturan işlerde öncülüğümüzü sürdürmeyi ayni ritimde devam edeceğiz” diye ekledi.

Nokia Solutions Networks Türkiye, ortada Avrupa ve ortada Asya Başkanı Mikko Lavanti ise şu izahı yaptı:

“Turkcell ile birlikte Türkiye’de telekomünikasyon teknolojilerinin geliştirilmesine ve uygulanmasına katkı yapabilme fırsatı bulabildiğimiz amaciyla onur duyuyoruz. Nokia’nın Türkiye’ye inancını gösteren bu anlaşma, Nokia’nın 5G teknolojilerinin geliştirilmesine ve bu alandaki inovasyonlara var olan taahhüdünü sergilerken, Türk halkının hergün hayatında çok müspet tek etki oluşturacak var olan 5G şebeke altyapısının ortaklaşa hazırlanması ve gelişimine imkan tanıyor”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.