Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun: Hava Sıcaklıkları Artacak

Meteoroloji genel Müdürü Volkan mutluluk dolu Coşkun, sema sıcaklıklarının hafta sonundan bu yana batı kesimlerden başlayarak artacağını belirterek, “Hava sıcaklıklarının, tek sonraki hafta batı kesimlerde mevsim normalleri civarında, dahil ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin iki ile dört derece üzerinde seyredeceği olasılık ediliyor.” dedi.

Coşkun, Anadolu ajansı muhabirine, hafta sonu ve istikbal haftanın genel meteorolojik görünümüne ait değerlendirmelerde bulundu.

“DOĞU ANADOLU’DA 800 METRE ÜZERİ RAKIMLI YERLERDE KAR BEKLENİYOR”

Türkiye’yi tesiri altına alan yağışlı ve kuzeybatı kesimlerdeki soğuk havanın, hafta nihayetinde ülkeyi terk etmesinin beklendiğini bildiren Coşkun, “Ülkenin cenup kesimlerinde Bir gün evvel kuvvetli sağanak yağışlara neden var olan sistemin bugünden bu yana batı bölgelerimizde tesirini kaybetmesi, doğu bölgelerimizde ise tesirli olmaya ayni ritimde devam edeceği olasılık ediliyor. Yağışların bu erken doğu Karadeniz’in kıyı sehirleri ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ve doğu Anadolu’nun güneydoğu kesimlerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli, doğu Anadolu’da bin 800 metre üzerinde rakımlı yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Coşkun, sektör bugünü ise vatan genelinde yağış beklenmediğine dikkati çekerek, hafta başında Akdeniz üzerinden istikbal tertemiz tek ılık ve yağışlı sisteminin cenup kesimlerden başlayarak ülkeyi tesiri altına alacağını kaydetti.

“PERŞEMBE GÜNÜNDEN ardindan ÜLKEMİZİ TERK ETMESİ BEKLENİYOR”

Pazartesi bugünü ise öğleden ardindan Muğla-Antalya hattında sağanak yağışların başlayacağını laf eden Coşkun, “Sağanak yağışların, salı bugünü Akdeniz, doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizi tesiri altına alması, çarşamba bugünü ise Marmara’nın batısı ve kıyı Ege dışında ülkemizin hatri sayilir büyüklükte tek bölümünde görüleceği olasılık ediliyor. Yağışların perşembe bugünü doğu kesimlerde ayni ritimde devam ettikten ardindan ülkemizi ayrılması bekleniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“SÜRÜCÜLER DİKKATLİ OLSUN”

Coşkun, sema sıcaklıklarının hafta sonundan bu yana batı kesimlerden başlayarak artacağına işaret ederek, “Sıcaklıkların, tek sonraki hafta batı kesimlerde mevsim normalleri civarında, dahil ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin iki ile dört derece üzerinde seyredeceği olasılık ediliyor.” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ UYARILARI YAKINDAN TAKİP ETSİN”

Hafta sonu Trakya’nın dahil kesimlerinde özellikle gece ve erken saatlerinde kuvvetli buzlanma ve don beklendiğini belirten Coşkun, şunları kaydetti:

“Özellikle kara yollarında alana gelebilecek ulaşımda aksamalar benzeri negatifliklere karşı başta sürücüler olmak üzere vatandaşlarımız titiz ve sakinimli olmalıdır. Zirai faaliyetler ve seracılığın yapıldığı ve ayni ritimde devam ettiği kıyı kesimlerimizde tek sonraki hafta sonuna civarindan zirai don hadisesi beklenmiyor. Yağışlar ve sema vaziyetindeki bu gelişmeler mevsim koşulları ve beklentilere uygundur. Vatandaşlarımızın kuvvetli sema olaylarının can ve esya kayıplarına yollar açan zarar veren etkilerinden korunabilmesi amaciyla meteorolojik olasılık ve uyarıları takip etmeleri önem istek ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir