Mesleğini Bıraktı, Yılan Bakıcısı Oldu

Kayseri örgütlü endüstri Bölgesi’nde uzunca yıllar CNC operatörü olarak çalışan Fatih Özkal, iki sene evvel işini bıraktıktan ardindan Yorucu tek mesleği seçerek Anadolu Harikalar Diyarı’ndaki Sürüngen Evi’nde cam fanus içinde bulunan takriben 12 tür yılanın bakıcılığını yapmaya başladı.

İnsanların yanına dahi yaklaşmaya korktuğu yılanların yanından tek vakit dahi ayrılmayan Özkal, haftanın 6 bugünü yılanlarla dahil içe tek hayat sürüyor. Yılanları yeri geldiğinde koynunda taşıyan, gerektiğinde dışarı çıkartan Özkal, hayvanların hemide sıhhatli şekilde yaşamlarını sürdürmesi ayni vakitte da beslenmesi amaciyla elinden gelen çabası gösteriyor.

“SÜRÜNGEN HAYVANLARA KARŞI MERAKIM VAR”

Yılan bakıcısı Fatih Özkal, sürüngenlere karşı merakının geçmişe dayandığını söyledi. Sevdiği işi uygulamak istediğini, bu sebeple yılan bakıcılığı görevini üstlendiğini belirten Özkal, şunları kaydetti:

“Yaklaşık iki senedir Anadolu Harikalar Diyarı’nda yılan bakıcılığı yapıyorum. Sürüngen hayvanlar alakamı çok çektiği amaciyla bu bölüme geçtim. Sürüngen hayvanlarla dahada çok dahil içe olmak istediğim amaciyla buradayım. Yılanların bakımıyla her vakit ilgileniyorum. Herkesin değişik farklı merakı vardır. Benim de sürüngen hayvanlara karşı merakım var. Bu hayvanlarla ilgilenmeyi dahada çok seviyorum. Yılanları çoklukla hafta sonları dışarı çıkartıyoruz. Çoğu ziyaretçi yanına dahi yaklaşamıyor, çekingen davranıyor. Ziyaretçiler korkuyor ama bendeniz onlara hayvanların özelliklerini, yumuşak başlı tek yapıya sahip olduklarını anlatıyorum.”

“HİÇBİRİ ZEHİRLİ DEĞİL”

Özkal, “12 tür yılanımız var. Bazıları boğarak öldürme özelliğine sahip. Hiçbiri zehirli değil. Diş yapıları belli tek süre dahada keskin. Isırma acısını dahada evvel yaşadım. takriben 5-6 vakit acısı geçmiyor. ama insana rastgele tek zararı yok. reaksiyon olarak bana alıştılar. Kış sezonlarında belli tek süre sıkıntı yaşıyoruz. Agresif oluyorlar ve saldırma pozisyonuna geçiyorlar.” diye konuştu.

“BAŞ BAŞA KALDIĞIMIZ vakit kimi AKSİYON YAŞIYORUZ”

Özkal, albino pitonu, sarı anakonda, top pitonu, boa ve ok yılanı benzeri 12 tür yılan bulunduğunu, Bir takım yılanların 5 metre uzunluğunda olduğunu aktardı. Yılanların ayda tek ten değiştirdiğini ve bunun sıhhatli tek şekilde yaşamlarına ayni ritimde devam ettiği mananına geldiğini laf eden Özkal, yılanları dondurulmuş et ürünleriyle beslediklerini ifade etti.

İşini sevdiği amaciyla bakımda zorlanmadığını belirten Özkal, şöyle konuştu:

“Kimsenin elini dahi değdirmediği, çoğu kişinin korktuğu yılanların hergün bakımlarını yapıyorum. Yılanları erken geldiğimizde tek tek denetim ediyoruz. Sağlıklarında tek sıkıntı gördüğümüz vakit baytar hekimlere götürüyoruz. Yılanlar çok hassas, ortam sıcaklıklarının 28 derecenin altına düşmemesi gerekiyor. baş başa kaldığımız vakit kimi aksiyon yaşıyoruz. Saldırdıkları vakit kendimize göre aletlerimizle önlemlerimizi alıyoruz. Yılanları belli tek süre evcilleştirdim. Normalde yılanlar evcilleşmez ama belli tek süre dahada sakin duruyorlar yanımda.”

Özkal, ömrünün sonuna civarindan yılanlara bakmak istediğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir