Hollanda

Ünal Aysal’ın Galatasaray başkanlığı döneminde kulüpte görevli var olan Işıtan Gün işten ayrıldıktan ardindan tek vakit arkadaşından gelen telefonla Hollanda 2. Ligde ugras eden ve Parasal zorluklar sebebinden iki hafta ardindan batacak Hollanda 2. lig ekibi Fortuna Sittard Kulübü’nü satın almaya karar verir. Finansçı var olan Gün, kulübün futbol aklı olarak Ogan Tarhan’ı belirler. Tarhan’ın hayatındaki en hatri sayilir büyüklükte hedefi ise tek futbol kulübünü yönetmek. İkili 2. Lig’de düşme potasında var olan Sittard’ı tek sezon ardindan tarihin en düşük bütçesiyle Hollanda birinci ligine çıkardılar. ayni vakitte da kulübün ezeli rakibi Roda’nın grup düştüğü sezonda! Yalnızca “Football Manager” oyununda hakikat olur diyeceğimiz bu muhteşem hikayeyi olayın kahramanı Başkan Işıtan Gün, Fanatik’e anlattı.

“Bizim amaciyla mucize diyorlar”

Galatasaray’da Ünal Aysal döneminde vatan dışından tek takim alma fikri doğmuştu. Ama olmadı. bendeniz kulüpten ayrıldım. Bu düşünce hep aklımın tek köşesindeydi. Hollanda’da yaşayan tek arkadaşım aradı. Gazetede Fortuna Sittard’ın batmaya yakın olduğunu ve benim satın alabileceğimi söyledi. Takım 2. ligin dibindeydi. Oradan da düşseydi amatöre gidiyordu. Biz de kulübün bütün şartlarını inceleyip satın alma kararı verdik. O sezon asagi sıralarda bitirdik ama tek sonraki sezon Hollanda tarihinin en düşük bütçesi ve en toy kadrosu ile birinci lige yükseldik.

Bu bütçeyle birinci lige çıkmamız garip tek aksiseda uyandırdı. Zira Hollanda’da 33 adet şuurlu futbol takimi var. Yabancı yatırımcı olarak evvel başlarda bize çok sıcak yaklaşmadılar. uzunca süre bürokrasi ile uğraşmak zorunda kaldık. ama şampiyon olup birinci lige çıktıktan ardindan Hollanda Futbol Federasyonu başkanı beni arayarak kutladı ve “İnanılmaz tek mucize yarattınız” dedi. Ayrı olarak belgeselimizi çektiler. Yakında yayınlanacak. Futbol tarihinin en iyi art dönüşlerinden biri olarak bizi gösteriyorlar.

Bu sezon başladı. Birinci ligde kati düşme adayı olarak gösterildik. Biz öyle olmayacağını biliyorduk. Futbolda gerçi hiçbir şey belli olmaz ama bizim öyle tek endişemiz yok. Gayet iyi gidiyoruz şimdilik.

“Kulübü taraftarla birlikte yönetiyoruz”

Çok etkin tek taraftar grubumuz var. Kulübümüzün yüzde 5 hissesi de taraftar grubumuza ait. İlk gittiğimiz vakit derhal tanışmak istediler. Zira kafalarındaki imajla gördükleri aynı olmadı. Oturup konuştuk. Kulübün DNA’sı ile oynamayacağımızı söyledik. her biçimde karar sürecine onları dahil ettik. iki yöneticimiz Zati taraftarın grubundan. Şimdi bize inandılar ve güvendiler. Biz de sözlerimizin arkasında durduk. Radikal farklıklar yapmadık. Kulübün anane ve göreneklerini göz önünde tuttuk. Şampiyonluk yaşadıktan ardindan da o bağlar dahada da gelişti. Bize karşı inanılmaz sevgileri var.

Fortuna Sittard Başkanı Işıtan Gün, Yakup Çınar’ın suallerini cevaplandırdı.

“Futbolun başında Ogan Tarhan var”

Futbol ile alakalı bütün yetkiler Ogan Tarhan’da. alan dışı idari, mali ve hukuki işleri de bendeniz yönetiyorum. hergün işlerimizi ise CEO’muz var o yönetiyor ve karışmıyoruz.

Türk futbolcu transferi yapacak mısınız?

Bize hep bu suali soruyorlar. dahada evvel Emrah Başsan kadromuzda takim formasi giydi. Biz oyuncunun milletine bakmıyoruz. Katkı verecekse bu Marslı da olabilmektedir Çinli de. asagi yapımıza önem veriyoruz dahada çok.

Türkiye’den müsterek çalışmayı düşündüğünüz tek takim var mı?

Şuan yok ama tek Bir hayli kulüple Zati çalışıyoruz. Finlandiya’dan tek kulüple işbirliğimiz var. Hollanda’da bulunduğumuz bölgenin etrafında Zati iki milyona yakın Türk var. Organik olarak büyümeye çalışan tek kulübüz. Avrupa’da şöyle tek işbirliği var. tek Premier Lig takıma geliyor diyor ki “ bendeniz oynatamadığım oyuncuları sana kiralayayım” Bu bizim amaciyla doğru tek metot değil. kendisinin takımına katkısı olmayan oyuncuların uzunca vadede bize de katkısı olacağını düşünmüyorum. Her tarafın kazanacağı proje olursa içinde oluruz.

“Hollanda futbol ülkesi”

Birinci lige çıktığımızda gelirlerimiz de arttı. Hollanda Ligi’nin takriben 150 ülkede canlı yayını yapılıyor. Dünya’da en çok oyuncu ihraç eden üç memleket var. İlk sırada Brezilya, 2. sırada Portekiz ve üçüncü sırada Hollanda var. nihayet 10 senede vasati senede 80 milyon Euro’luk net futbolcu ihracatı var. Hollanda her sene oyuncu satarak 80 milyon avro kazanç kazanıyor. Bu sene büyük olasılık o rakam 200 milyon avro olacak. Zira futbolda rakamlar artık inanılmaz büyüdü. tek de Hollanda’nın şöyle tek avantajı var. Ülkede İngilizce bilme oranı yüzde 98. İngiltere’ye tayyare 40 dakika. Koşullar çok uygun. İngiltere’nin belli tek süre art bahçesi gibi. Açık ara en popüler spor futbol. Tamamiyle futbol ülkesi.

“Burada borçla takim yönetilmiyor”

Herkesin atladığı tek mevzu var. Biz UEFA ülkesiyiz. UEFA’ya doğal 54 adet memleket var. Bunların lisans mevzuatı birbirlerine çok yakın. Uygulamada bütün farklılıklar oluyor. Hollanda’dan bahsedeyim. Federasyon bizim borçlanmamıza destur vermiyor. Bütçe olayı çok önemli. Bütçenizi sezon öncesi federasyona gönderiyorsunuz. istikbal gider kalemleri ağırbaşlı tek şekilde inceleniyor. Örneğin 10 bin kombine satacağım diyorsunuz. Onlar size “Geçen sene üç bin kombine sattınız. Bu sene nasıl 10 bin kombine satacaksınız, en çok dört bin kombine satabilirsiniz” diyor. Bunların hepsi tek tek inceleniyor. eğer istikbal ve giderler arasında ayrım varsa takim başkanı veyahut sahibinden Güvence alıyorlar. Eksiklik çıkarsa reis veyahut kulübün sahibi bu farkı karşılamak zorunda. Bu civarindan basit. Bunu yaptığınız vakit Zati kulüplerde dağ benzeri borçlar birikmiyor. Aslında çözüm çok basit. Uygulama niyeti ve düzen önemli…

 “Türkiye dışındaki en üst düzey spor kulübüyüz”

Yeni çıkan tek takım amaciyla evvel hedefimiz ligde tutunmak. Kalacağımızı da düşünüyoruz. İşin Parasal tarafı var. Gelirlerimizi de ağırbaşlı şekilde artırmaya çalışıyoruz. Şuana civarindan sezon gayet iyi gitti. Çok sempati de topladık. Herkesin sempati duyduğu tek kulübüz. Ayağımızı yorganımıza göre uzatıp yetenekler yetiştirelim istiyoruz. ülkemiz dışında tek Türk tarafından yönetilen en üst düzey spor takimi bizimkisi. Hollanda’da 500 binin üzerinde Türk var. Çevremizde milyonlarca Türk var. Oradaki insanların dahi bundan gurur duyup gelip bizi desteklemesi bizi mutluluk dolu ediyor. bu sebeple bu muvaffakiyet hikayesini sürdürmemiz gerekiyor. Kaynak kabiliyetimiz arttıkça yukarıya doğru gitmemiz de kolaylaşacak. Nihayetinde ülkemizi burada temsil ediyoruz.

Türkiye’den destek geldi mi?

Türkiye’den en minik Parasal ve içsel destek almadık. öylesine hatri sayilir büyüklükte global markalarımız olmasına karşın kapımızı Daha çalan olmadı. Bizim de mühim girişimimiz Daha olmadı.

Perr Schuurs’u Ogan Tarhan keşfetti!

Kulübümüzün asagi yapısı geçmişte Ajax, PSV ve Feyenoord’tan ardindan en iyi Bilinen akademilerden biri. Hollanda futboluna mühim yıldızlar kazandırdı. Mark van Bommel bunlardan biri. tek çok ad dahada var. Ajax’a sattığımız oyuncunun hikayesi ise şöyle; yağmurlu tek gün içinde Ogan Tarhan ile U17 takımımızın maçını izliyorduk. Ogan bey Perr Schuurs’u gördü ve kulüpteki tek oyuncumuza bu kim diye sordu. Ogan döndü ve bana “Bu bebek dünyanın en mühim futbolcularından biri olacak” dedi. tek hafta ardindan oyuncu ile şuurlu sözleşme imzaladık. tertemiz gelmiştik ve geldiğimizin üçüncü, dördüncü ayıydı. her biri bizi bu Türkler ne yaptıklarını bilmiyorlar, parayı sokağa atıyorlar dedi. tek vakit ardindan 2. ligin o vakit rekor bedeliyle oyuncuyu Ajax’a sattık. Ki bebek bizim A takımda Daha oynamıyordu.

Fortuna Sittard Başkanı ve kulübün futbol aklı Ogan Tarhan tribünde…

Işıtan vakit kimdir?

1975 seneninde doğdu, Kadıköy Anadolu Lisesi’nin derhal peşinden 1998 seneninde Boğaziçi Üniversitesi ekonomi bölümünden, 2000 seneninde ise City University of New York’ta beynelmilel finans master kismindan mezun oldu. ABD’de proje geliştirme ve proje finansmanı alanlarında çalıştıktan ardindan 2006 seneninde Türkiye’ye dönerek enerji sektöründe yatırımları var olan Met Capital Partners şirketinde yönetici olarak çalıştı. 2013 seneninde Galatasaray Spor Kulübü’nde Stratejik Planlama ve İş Geliştirmeden sorumlu İcra heyeti olarak görev yaptı. dahada ardindan kulüpte mali işlerden de sorumlu COO olarak görev aldı. 2016 yılından beri Fortuna Sittard’ın başkanlığı yapıyor.

Ogan Tarhan kimdir?

Teknik Direktör Candan Tarhan’ın erkek çocuğu Ogan Tarhan tek asama gazetelerde spor yazarlığı ve TV’lerde spor yorumculuğu yaptı. Tam tek futbol aşığı var olan Tarhan uzunca tek vakit PHM şirketinde futbolcu temsilciliği yaptı. Hasan Şaş, Ayhan Akman, buyruğa Aşık, Gökhan Gönül ve Burak Yılmaz benzeri mühim isimlerle çalıştı. Işıtan vakit Fortuna Sittard’ı satın aldıktan ardindan burada futbolun başına geçti. Tarhan, yıllar evvel verdiği tek röportajda “Sıfırdan tek takim alıp o takimi ağır ağır yükseltmek istiyorum. Orada yetişen oyuncuları da futbola kazandırmak istiyorum.” demişti…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.