Bakan Kurum: Tüm Marketlerimizde Bez ve File Uygulamasını Zorunlu Hale Getiriyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak yerine da bütün marketlerimizde bez ve ağ uygulamasını mecburi vaziyete getiriyoruz. Ücreti karşılığında ve kampanyalar kapsamında marketlerimiz vatandaşlarımıza hemide bez ayni vakitte da ağ uygulamasını sağlayacaklar” dedi. bakanimiz Kurum, poşet kullanımının geçtiğimiz sene evvel 10 gününe göre yüzde 60-65 oranında azaldığını söyledi.

Balıkesir Valiliğinde medya açıklamasında bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, poşet kullanımındaki azalmaya dikkat çekti. bakanimiz kuruluş mevzu ile alakalı şunları söyledi:

HEDEFİMİZ 20 MİLYAR LİRA TASARRUF SAĞLAMAK

“Biliyorsunuz plastik poşetlere ait tek kanun çerçevesinde tek uygulama gerçekleştiriyoruz ve ocakta 2019 itibariyle artık plastik poşetlerimiz ücretli vaziyete geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan himayelerinde Bakanlığımızca yürütülen ‘Sıfır Atık’ projemiz var. Sıfır Atık projemiz kapsamında 11 bin 800 halk kuruluş ve kuruluşlarında uygulamaya geçtik. İkinci 100 hergün eylem tasarılarımız çerçevesinde 13 bin kuruluşa bu sayıyı çıkaracağız. Bu sayede 2023 yılındaki hedefimiz 100 bin kişiye direk istihdam sağlamak ve senelik 20 milyar Lira tasarruf sağlamak.

POŞETLERDE ÇEVRECİ SLOGANLAR OLACAK

Bu proje kapsamında poşet uygulaması ile alakalı geçtiğimiz günlerde tek yönetmelik yayınladık. Bu yönetmelik çerçevesinde poşetlerin tek yüzünde çevreci sloganlar olacak başka yüzünde de yüzün alanının yüzde 20’sini geçmeyecek şekilde firmalar reklam verebilecekler.

TÜM MARKETLERDE BEZ VE FİLE UYGULAMASI mecburi OLACAK

başka istikametten vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak yerine da bütün marketlerimizde bez ve ağ uygulamasını mecburi vaziyete getiriyoruz. Ücreti karşılığında ve kampanyalar kapsamında marketlerimiz vatandaşlarımıza hemide bez ayni vakitte da ağ uygulamasını sağlayacaklar. ocakta ayının evvel 10 gününe baktığımızda besin perakendecilerinden aldığımız veriye göre geçen senenin evvel 10 gününe göre takriben yüzde 60-65 oranında azalmış durumda. Bu sayede üç bin 500 ton plastiği de kullanmamış oluyoruz. Bu bizim amaciyla çok sevindirici. Buradan bütün belediye başkanlarımıza uygulamaya destek verdikleri amaciyla teşekkür ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir