Hibe Alarak Üretmeye Başladığı İstiridye Mantarları Sayesinde Çok Para Kazanmaya Başladı

Mardin’in Ömerli kazasinda 26 yaşında olan Muhammed Çiftçi, hükümet desteğiyle evinin bodrum katına kurduğu tesiste istiridye mantarı yetiştiriyor.

heyecan üstüne mantar imalat koşullarını araştıran Çiftçi, müracaat ettiği tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) “Genç Rençper Projesi” kapsamında 30 bin Lira hibe destek aldı. Çiftçi, üç ay evvel evinin bodrum katında kurduğu tesiste üç kişiye de istihdam sağlıyor. Aylık takriben 2,5 ton istiridye mantarı üreten Çiftçi’nin hedefi, tesisi büyüterek imalatı artırmak, ürünlerini ülkemiz ve vatan dışı piyasasına sunmak.

“GÜNDE 90 KİLO MANTAR ÜRETİYORUZ”

Çiftçi, mantara duyduğu heyecan üstüne kurduğu hayalin hükümet desteğiyle gerçekleştiğini söyledi. Üniversite eğitimini bitirdikten ardindan kendisinin çabasıyla iş kurmak istediğini ifade eden Çiftçi, aldığı hibe destekle kurduğu tesiste imalat yaptığını belirtti. Çiftçi, “Tesisimiz 250 torba kapasitesinde. gün içinde takriben 90 kilogram mantar üretiyoruz. Üretim kaza pazarı amaciyla yeteri civarindan ama ilerde tesisi geliştireceğiz. Ürünlerimiz tarım mühendislerince yapılan incelemenin derhal peşinden verilen belgelerle satışa sunuluyor.” dedi.

KİLOSU 15 LİRADAN SATILIYOR

Bu mantar türünün çok duygulu tek ortamda yetiştiğine işaret eden Çiftçi, bölge ikliminde doğal şartlarda bu mantarın yetiştirilmesinin mevzubahis olamayacağını, hususi sistemlerle nemi ayarladıklarını ve makinelerle ahenk gösteren iklimlendirmeyi sağlamaya çalıştıklarını dile getirdi. Lezzet olarak ete yakın var olan bu mantar türünün kilogramının 15 liradan satışa sunulduğunu belirten Çiftçi, ürünlerin markete ulaşmadan tükendiğini kaydetti.

“İLERİDE dahada BÜYÜK BİR TESİS KURMAYI HEDEFLİYORUZ”

Evin bodrumundan çıkıp dünyaya açılmayı hedeflediklerine değinen Çiftçi, şöyle konuştu:

“İşe başlarken bu civarindan alakanın olabileceğini düşünmemiştik. İleride dahada hatri sayilir büyüklükte tek tesis kurmayı hedefliyoruz. İlçeden çıkıp, ülkeye dahada ardindan da vatan dışına açılmayı amaçlıyoruz. Devletimizin desteği olmasaydı buralara gelemezdik. toy arkadaşlar bunun benzeri iyi fikirlerle iş sahası açıp, ülkemizin kalkınmasına ve istihdama destek verebilirler.”

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir