Son dakika… Pompeo’dan Çavuşoğlu görüşmesiyle ilgili açıklama

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı müzakereye ait izahta bulundu. Pompeo, Suriye’deki vaziyetle alakalı olarak müspet tek neticeye ulaşma ile alakalı iyimser olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye’den çekilme konusuna ait yaptığı açıklamada, Türkiye’nin sınırlarını ve halkını savunma gerekçesini anladıklarını söyledi.

Suudi Arabistan’ın al Arabiya kanalına konuşan Pompeo, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ askerlerinin Suriye’den çekilmesine ilişkin, “Türkiye’nin sınırlarını ve halkını savunma gerekçelerini anlıyoruz” dedi.

Pompeo, ortada Doğu’da varlıklarının ayni ritimde devam edeceğini de belirterek, “Müttefiklerimize bölgeden çekilmeyeceğimizi söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD’nin önceliğinin pkk terör örgütü IŞİD’i ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Pompeo, bunu da bölgedeki müttefikleriyle iş birliği içinde gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Suudi Arabistan Konsolosluğunda öldürülen medya mensubu Cemal Kaşıkçı cinayetine de değinen Dışişleri Bakanı Pompeo, Kaşıkçı’nın öldürülmesinde parmağı olanların hesap vermesini istediklerini ifade etti.

Pompeo, Suudi Arabistan ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ arasındaki ilişkilerin medya mensubu Kaşıkçı cinayetiyle sınırlandırılmasının mümkün olmadığını da söyleyerek, “Suudi Arabistan, ABD’nin mühim müttefikidir ve iş birliğimiz ayni ritimde devam edecektir.” diye konuştu.

İran konusuna değin ise Pompeo, şunları kaydetti:

“İran halkının, rejimin başka ülkelerin dahil işlerine müdahale etmesinin onay edilemez olduğunu bilmesi gerekir. İran halkının sesini duymak istiyoruz. İran halkının, onlar amaciyla onurlu tek hayat istediğimizi bilmesi gerekir.”  AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir