Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko: Türkiye’den İnsansız Hava Aracı Alımı Anlaşması İmzaladık

Ukrayna hükümet Başkanı Pyotr Poroşenko, ülkemiz ile Bayraktar TB2 tipi insansız sema aracı (İHA) satın almaya baz alinarak anlaşma imzaladıklarını belirtti. Anlaşmanın 12 adet Bayraktar TB2 alımını kapsadığı belirtildi.

Facebook hesabından İzah yapan Poroşenko, ülkemiz ile Bayraktar TB2 İHA’sına baz alinarak anlaşma imzalandığını kaydetti.

“İHA’LAR YÜKSEK HASSASİYETLİ FÜZELERLE DONATILABİLİYOR”

Poroşenko “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la anlaştığımız gibi, Ukrayna ordusuna Türk Bayraktar TB2 insansız sema aracı satın alınmasına baz alinarak anlaşma imzalandı” ifadelerini kullandı.

Poroşenko, izahlarına “Bu operasyonel ve Strateji düzeydeki bu tertemiz İHA’lar çok teknolojik özellikli olmasının yanı sıra zırhlı araçları ve güçlendirilmiş mevzilerle denizdeki amaçlari vurmaya baz alinarak modern çok hassasiyetli füzelerle donatılabiliyor” sözleriyle ayni ritimde devam etti.

Bayraktar TB2

12 adet SATILACAK

Anlaşma Ukrayna hükümet kuruluşu Ukrbronprom bünyesindeki Ukrspetsproekt ve Baykar Makina şirketi arasında imzalandı. Ukrayna silahlı gücünü NATO standartları çerçevesinde tertemiz silahlarla donatmaya ayni ritimde devam edeceklerini belirten Poroşenko’ya göre, anlaşma iki memleket arasında askeri-teknik alanda işbirliğini geliştirme hedefinin tek parçası oldu.

Rus basınında anlaşma kapsamında 12 adet Bayraktar TB2’nin satın alacağı kaydedildi.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir