Kanser Tedavisinde Psikolojik Destek (Psiko-Onkoloji)Kanser, çağın en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesi olarak ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra kanserle mücadelede her şeyden önce kanserin yan etkilerine karşı koymak gerektiği de unutulmamalıdır. Bizler bu alanda sizlere hem tedavi sürecinde yardımcı oluyor hem de yan etkileri en aza indirgemek ya da yan etkilerin etkisini neredeyse hiç hissettirmemek adına var gücümüzle çalışıyoruz. Ancak hem yan etkiler ile mücadele edilmesinde hem de kanser tedavisi sürecini kolaylaştırmada bir husus var ki hiçbir zaman ihmale gelmiyor. İşte bu, kanser tedavisinde psikolojik destek ( psikoonkoloji ) unsuru.

Vücuttaki Değişimleri Kabullenmek Gerekiyor

Kanser hastalıklarında insanlar vücutlarında pek çok değişim gözlemleyebiliyorlar. İşte psikolojik olarak hastaları kötü durumlara sürükleyen nedenlerin başında da bu geliyor. Öyle ki bazı hastalar hayatlarında ilk defa kendilerini bu halde görüyor ve aynalara bakmaktan dahi kaçabiliyor, adeta hayata küsüyorlar. Bu etkilerin başında daha ziyade saç dökülmesi ve vücuttaki diğer tüylerin aşamalı bir şekilde kaybı geliyor. Buna ek olarak özellikle meme kanserinde hanımların göğüslerinin alınması da çok büyük psikolojik yıkımlara yol açabiliyor.

Değişimlerin Tedavinin Bir Parçası Olduğu Kanıksanmalı

Bizler ekip olarak her şeyden evvel hastaların bu gibi psikolojik yıkımlardan en az seviyede etkilenmesi için kendilerini bu gibi etkilere hazırlamasını tavsiye ediyoruz. Bu nedenle tedaviye başlamadan ve tedavinin her aşamasında hastaları bu konularda detaylı bir şekilde bilgilendiriyor ve bu değişimlerin sağlığa yeniden kavuşabilmek adına aşılması gereken adımlar olduğunu önemle anımsatıyoruz.

Vücut Direnci Açısından Yüksek Moral Önemlidir

Vücut direncini en üst seviyede tutmak ve vücudun tedavi sürecinde bağışıklık sisteminin zayıflayabilmesinden kaynaklanan diğer birtakım hastalıklara karşı koyabilmesini sağlamak amacıyla psikolojik desteği hiçbir zaman yok saymıyoruz. Bizler alanında uzun yıllardır çalışan deneyimli bir kadro olarak hastalarımızı sadece fiziksel olarak değil ruhsal olarak da sağlıklarına kavuşturmayı amaçlıyoruz.

Kaynak ve daha fazlası içinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir