Airbnb HotelTonight’ı satın aldı

Paylaşım ekonomisinin önde gelen oyuncularından online oda/ev kiralama ve rezervasyon servisi Airbnb, otel rezervasyon uygulaması HotelTonight‘ı satın aldı.

Halka istek hazırlığı yapan Airbnb, bu satın alma adımıyla ev kiralamanın derhal peşinden otel rezervasyon işine de direk girmiş oldu.

Anlaşmanın koşulları ile alakalı resmi tek İzah yapılmazken, konuya yakın kaynakların New York Times’a verdiğini bilgiye göre Airbnb bu satın alma amaciyla HotelTonight’ın nihayet değerleme meblağı var olan 465 milyon dolarlık tek ödemeyi gözden çıkardı.

EN BÜYÜK SATIN ALMASI

Bu tutar, 2008 seneninde San Francisco’da kurulan Airbnb’nin tarihindeki en hatri sayilir büyüklükte satın alma olarak kayıtla geçti. Şirket nihayet 11 senede 20 satın almaya imzasini atmıştı. 

Bu sene içinde ABD’de borsaya açılmaya hazırlanan Airbnb, şu anne civarindan 15 turda toplaminda 4.4 milyar dolarlık yatırım çekti. nihayet yapılan yatırım sonrası Airbnb’nin değeri de 38 milyar dolara ulaşmıştı.

Satın alma sonrası HotelTonight’ın kurucu ortağı ve CEO’su Sam Shank Airbnb’nin evlerden sorumlu başkanı Greg Greeley’nin asagi kademesinde yer alacağı belirtildi.

2010 seneninde kurulan HotelTonight, şimal ve cenup Amerika, Avrupa, Ortadoğu, Afrika ile Asya-Pasifik pazarlarında özellikle iş seyahtlerine baz alinarak olarak nihayet dakika otel rezervasyonları üstüne odaklanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir