Seçimlere 23 Gün Kala 5 Kritik Büyükşehirde Yapılan Anketin Sonuçları Belli Oldu

EMAX Araştırma Şirketi, 31 Mart mahalli seçimleri amaciyla 1-7 Mart 2019 tarihleri arasında 5 büyükşehiri kapsayan anket çalışması yaptı. Anket çalışmasında AK Parti Erzurum, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa’da önde gözüküyor, Van’da ise HDP önde.

Anket çalışması 31 Mart’ta yapılacak mahalli seçimlere baz alinarak seçmenlerin parti tercihlerini ölçmek ve değerlendirmek amaciyla gerçekleştirildi. Araştırma örneklemi TÜİK, 2014 mahalli seçenek neticeleri ve 24 Haziran 2018 mebus genel neticeleri dikkate alınıp, her ili temsil edecek nitelikte oluşturularak düzenlendi. Araştırma, 5 büyükşehirde yaşayan, 18 ıslak ve üzerinde toplaminda 6 bin 615 katılımcıyla evvelce hazırlanmış Sual formuna bağlı olarak (CATI) pc destekli telefonla anket yapma tekniği ile gerçekleştirildi. Elde edilen veriler, denetim edildikten ardindan pc ortamına aktarıldı, SPSS istatistik paket programı yardımıyla çözümlemeler yapıldı.

KARARSIZ SEÇMENLER BELİRLEYİCİ OLACAK

EMAX Araştırma genel Koordinatörü Sezai Erhan, AK Parti’nin Erzurum ile Kahramanmaraş’ta huzurlu tek şekilde kazanacağını, Hatay ve Şanlıurfa’da ise tek rekabetin mevzubahis olduğunu söyledi. Erhan, kararsız seçilecek kisi eğilimin 5 büyükşehir ve ilçelerdeki neticesi direk etkileyeceğini belirterek, “AK Parti, CHP, MHP, HDP, SP ve İYİ Parti’lilerin hedefinde Daha hangi partiye/adaya oy vereceğini netleştirmeyenler ile tek istikametten sandık başına gitmeyen seçilecek kisi kitlesi bulunmaktadır” dedi.

ERZURUM’U AK PARTİ huzurlu KAZANIYOR

Araştırmada, yurttaşa “Bugün Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verecekleri” soruldu. Kararsızlar dağıtılmadan yüzde 56,4’lük kesim AK Parti’nin adayı Mehmet Sekmen, yüzde 26,5’lik kesim “İYİ Parti’nin adayı Mahmut Uykusuz” dedi.

HATAY’DA AK PARTİ’NİN ADAYI ÖNDE

“Bugün Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verecekleri” suallen vatandaşlardan yüzde 43,7’lik kesim AK Parti’nin adayı İbrahim Güler, yüzde 40,8’lik kesim ise “CHP’nin adayı Lütfü Savaş” dedi. Hatay’da yüzde 14,6’lık kararsız seçmenin tercihine göre seçenek şekillenecek.

ŞANLIURFA VE KAHRAMANMARAŞ’TA AK PARTİ ÖNDE

“Bugün Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verecekleri” suallen vatandaşlardan yüzde 45,2’lik kesim AK Parti’nin adayı Zeynel Abidin Beyazgül, yüzde 37,6’lık kesim ise CHP, İYİ Parti ve HDP’nin desteklediği “Saadet Partisi’nin adayı Sabahattin Cevheri” dedi.

Kahramanmaraş’taki anket çalışmasında AK Parti’nin Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye reis Adayı Hayrettin Güngör’ün yüzde 58,2, CHP’nin adayı Ali Öztunç’un ise yüzde 24,1 oy alacağı öngörüldü.

VAN’DA HDP ADAYI ÖNDE

Van’da ankete katılanların yüzde 42,5’i tercihini HDP adayı Bedia Özgökçe Ertan’dan yana kullanırken, AK Parti’nin adayı Necdet Takva’yı seçenek edenler ise yüzde 34,2 olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir