1 Mayıs İşçi Bayramı mesajları: 1 Mayıs kutlu olsun! İşte İşçi Bayramı mesajları…

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramınız kutsal olsun. tek Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından hayat çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla ugras günü. hayat üzerindeki Bir hayli ülkede, resmî tatil olarak onay ediliyor. Türkiye’de evvel kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır. İşte tek Mayıs’ın geçmişi, ülkemizde yaşananlar ve tek Mayıs’ta çevrenizdekilerin işçi bayramını kutlayabileceğiniz günün mananına baz alinarak tek Mayıs mesajları…

1 MAYIS MESAJLARI

1 Mayıs’ın, mananına yakışır tek şekilde arkadaşlık ve dayanışma havasında kutlanmasını dileyerek, başta işçi, görevli ve emekçiler olmak üzere bütün milletimizin çaba ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum. çaba olmadan hiçbir şey yetişmez.

Emek, anaparaya öncüldür ve ondan bağımsızdır. kapital ama emeğin meyvesidir ve çaba olmadan kapital olmazdı. çaba sermayeden üstündür ve dahada hatri sayilir büyüklükte önem istek eder.

1 Mayıs barış, demokrasi ve güvenIi tek geIecek amaciyla mücadeIe günüdür. Dayanışmanın, iyiliğin, birliğin ve güzelliğin birleştiği tek Mayıs’ta bütün işçi kardeşlerimizi kutluyoruz.

ÖzeIde emekçiIerimizin, geneIde hayat emekçiIerinin birIik mücadeIe ve dayanışma bugünü tek Mayıs işçi bayramını kutIuyorum.

1 Mayıs İşçi Bayramı neden kutlanıyor? tek Mayıs İşçi Bayramı mesajları

Yaptığı işten ücret dışında tek şey alamayan insan, benim düsünceme göre en acınacak insandır.” (Edna Kerr) hayat İşçi ve Emekçiler Günü’nde herkesin huzur aldığı tek işte çalışabilmesini diliyorum.

Ne yaparsanız yapın onun sanatçısı olun, yol süpürgecisi de olsanız, onun Picasso’su olun.” (Martin Luther King) İşini dosdoğru yapan herkesin tek Mayıs İşçi ve Emekçi Günü’nü kutluyorum.

Taşları anıta çeviren her işçinin tek Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutsal olsun!

Haksızlıkların, eşitsizliklerin, adaletsizliklerin ve ezilmenin olmadığı, emeğin sömürülmediği, aydınlık, eşit ve iyi tek dünyayı göreceğimiz günlerin geleceği umuduyla, bütün emekçi kardeşlerimizin tek Mayıs çaba ve Dayanışma Günü’nü kutlarız.

Hiçbir işte istikbal yoktur, istikbal işe sahip var olan kişinin elindedir. Hepinizin istikbali açık tek Mayıs’ı kutsal olsun…

Bir metre iş yapmayı, tek kilometre laf vermeye değişmem.” Çalışan ve iş arayan her emekçinin tek Mayıs’ı kutsal olsun…

”Seveceğin tek iş seçersen, hayatında tek vakit dahi çalışmış olmazsın.” (Confucius) Herkesin sevdiği işi yapması dileğiyle…

1 MAYIS ne türlü alana ÇIKTI?

1 Mayıs İşçi Bayramı neden kutlanıyor nasıl alana çıktı? İlk sefer 1856’da Avustralya’nın Melbourne şehrinde taş ve inşaat işçileri, gün içinde sekiz saatlik iş bugünü amaciyla Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne civarindan tek yürüyüş düzenlediler. tek Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler gün içinde 12 saat, haftada 6 vakit var olan çalışma takvimine karşı, hergün 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden çok kara ve ak işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten ardindan hep birlikte ulusal Park’a girdi. Her kent ve kentte, kara ve ak işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler tek Mayıs’ı izleyen günlerde bütün harareti ile ayni ritimde devam etti ve dört Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yollar açtı.Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da tek araya toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız tek işçi temsilcisinin önerisiyle tek Mayıs gününün bütün yeryüzünde “Birlik, ugras ve dayanışma bugünü ” olarak kutlanmasına karar verildi. böylelikle 2. gösteri 1890 seneninde yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü Bir hayli ülkede resmen onay edildi. tek Mayıs böylelikle işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan tek bayram niteliğini kazandı. nihayet vakitlerde sosyalist ülkelerde (Çin, şimal Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve dahada Bir hayli ülkede tatil bugünü var olan tek Mayıs’ı işçiler hatri sayilir büyüklükte kitle gösterileriyle kutlar; Bir takım ülkelerde tek Mayıs siyasal tek eylem biçimini de alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.