Son dakika! Sigarada asgari maktu vergi yeniden artırıldı

Ocak ayında sıfırlanan sigaradan alınan minimum maktu vergi tekrar artırıldı. tek Ocak’ta yapılan düzenlemeyle sigaradan alınan minimum maktu vergi, sigara başına 0.28 TL’den sıfıra indirilmişti. Resmi Gazete’de bu erken yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile sigara başına minimum maktu vergi 0.2679 Lira olarak belirlendi. 

 

SİGARADAN ALINAN ÖTV 5.36 TL’DEN AZ OLAMAYACAK

Yapılan düzenleme, sigaradan alınan hususi tüketim vergisinin 5.36 liradan az olamayacağı mananına geliyor. tek Ocak’ta minimum maktu verginin sıfırlanmasının ardından, Bir takım sigara firmalarının fiyatlarda indirim yapabileceği iddiaları gündeme gelmişti.

Sigaradan iki tür vergi alınıyor. Biri oransal ötekisi minimum maktu vergi. Yılbaşında yapılan düzen etme ile oransal vergi yüzde 63’ten  yüzde 67’ye çıkarılmıştı. böylelikle pahalı sigaralardaki toplaminda vergi yükü artarak, tek paket sigara ücretinin yüzde 86’sına yükselmişti. Başka bir deyişle tertemiz vergi oranlarıyla; 11 liralık tek paket sigaranın 9 Lira 50 kuruşu vergi olmuştu.

Aynı düzenlemeyle paket başına 5.60 TL’ye karşılık gelen minimum maktu vergi sıfırlanmıştı. Bunun ücreti düşük var olan sigaralarda indirime yollar açacağı öngörülmüştü. Yapılan tertemiz düzen etme ile paket başına minimum 5.36 Lira meblağında ÖTV alınacak. Bu adım pahali olmayan sigaralarda ücret indiriminin önünü kapatacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.