Alanya Müftülüğü’nden Tepki Çeken Josef Sural Paylaşımı

Aytemiz Alanyaspor’da takim formasi giyen Josef Sural, Kayserispor deplasmanından dönerken Alanyasporlu futbolcuları taşıyan hususi minibüsün devrilmesi neticesi ağır yaralanmıştı. Çekyalı futbolcu dahada ardindan kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Alanya Müftülüğü, Josef Sural amaciyla okunan duaların geçersiz olduğunu belirten tek İzah yayınladı.

“BİR KİMSE HAYATTAYKEN…”

Alanya Müftülüğü trafik kazasında hayatını kaybeden Çekyalı futbolcu Josef Sural’a yapılan duaların Müslüman olmadığı amaciyla tek yararı olmayacağını açıkladı. Paylaşıma gelen tepkilerin ardından, Josef Sural’ın sevenlerine başsağlığı dilenen tek medya açıklamasına yer verildi. Alanya Müftülüğü yasamsal medya üzerinden yaptığı evvel açıklamasında “Bir kimse hayattayken iman etmeyip argo üzere can verdikten ardindan başkalarının onun amaciyla yapacağı dualar geçersiz olur ve ona rastgele tek yararı dokunmaz” dedi.

Yapılan evvel paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Gayrimüslimlere rahmet okumak ve istiğfar etmek, onların yaşarken inkâr ettikleri ulu Allah’tan onlar yerine bağışlama dilemek mananına gelir. İslam inancına göre her biri ulu Allah’a ve dinine inanmakla mükellef olduğu amaciyla kişinin kendisinin ameli esas onay edilmiştir. tek kimse hayattayken iman etmeyip argo üzere can verdikten ardindan başkalarının onun amaciyla yapacağı dualar geçersiz olur ve ona rastgele tek yararı dokunmaz.

Nitekim Bir hayli âyet-i kerimede inkâr üzere can veren kâfirlerin onlara bağışlama dilense dahi affedilmeyecekleri belirtilmiş (Nisâ, 4/18, 48; Tevbe, 9/80) ve onlara istiğfar edilmesi yasaklanmıştır. başka istikametten “Resûlullah (s.a.s.), amcası Ebû Tâlib vefat döşeğinde iken ona ‘La ilahe illallah’ kelimesini yönerge etmiş, iman etmemesi üzerine, ‘Allah’a yemin ederim ki, senin amaciyla bağışlama ve mağfiret dilemek bana yasaklanmadığı müddetçe, senin amaciyla kati Allah’tan mağfiret dileyeceğim.” (Buhârî, Cenaiz, 79) buyurmuştur. Bu olay üstüne “Cehennem ehli oldukları açıkça kendilerine belli olduktan sonra, -yakınları da olsalar-Allah’a müsterek koşanlar amaciyla bağışlama dilemek, ne Peygambere ne de müminlere yaraşır.” (Tevbe, 9/113) âyeti inmiştir.

Başka tek rivayette ise Hz. Peygamberin (s.a.s.), münafıkların başı sayılan Abdullah b. Übey b. Selûl’ün cenaze namazını kıldığı, akabinde ona rahmet dileyeceğini ifade ettikten ardindan “Asla onlardan can veren birinin namazını kılma ve kabrinin başında durma. Zira onlar Allah’ı ve Resûlünü inkâr ettiler ve fasık olarak öldüler.” (Tevbe, 9/84) mealindeki âyetin nazil olduğu belirtilmektedir (Buhari Cenaiz, 83).

İlgili âyetlerden hareketle müslüman tek kimsenin, gayrimüslim olarak can veren tek kimseye istiğfar etmemesi ve rahmet dilememesi gerektiği, bunun benzeri tek cenazeyle karşılaştığında da nazik tümcelerle taziye dileğinde bulunması ve kalanlara sabrı öneri edip avuntu vermesinin ahenk gösteren olacağı anlaşılmaktadır.”

DAHA ardindan BAŞSAĞLIĞI DİLENDİ

dahada ardindan yapılan izahta ise “Müftülüğümüzün; Halkımızın sevdiği ve kıymet verdiği tek kişiyle alakalı menfi tek değerlendirmede bulunması Katiyen mevzubahis olamaz. Bu elim kazada vefat eden Alanyasporlu futbolcumuzun ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz” ifadeleri yer aldı.

İşte müftülük hesabından yapılan paylaşımlar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.