Son dakika haberi… Fed faiz kararını açıkladı

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Washington’daki iki hergün politika toplantısının derhal peşinden politika faizlerinde değişikliğe gitmedi. bunun için göre federal fonlama oranı yüzde 2.25 – yüzde 2.50 aralığında kaldı. hatri sayilir büyüklükte ölçüde beklenti nema farklığı olmaması yönündeydi.

Faiz oranının sabit tutulması kararının 10 üyenin tamamının oyuyla alındığı anlatilan açıklamada, bu sene evvel çeyreğinde ev halkı harcamaları ve işletmelerin sabit yatırımları büyümesinde yavaşlama görüldüğüne işaret edildi.

Fed, Mart toplantısında politika faizini beklendiği benzeri yüzde 2.25 – 2.50 aralığında sabit tutmuştu. Fed bu sene içinde nema arttırmayacağını ve bilanço küçültmeyi Eylül ayında bitireceğini açıklamıştı.

Fed, rezerv fazlasına ödenen nema var olan IOER’i iki Mayıs’tan bu yana olabilitesi çok olmak üzere yüzde 2.40’tan yüzde 2.35’e düşürdü. karar metninde, “IOER hamlesi fonlama oranını hedeflenen aralıkta tutmak için” ifadesi yer aldı. Kararın oy birliğiyle alındığı belirtildi. İskonto nema oranı yüzde üç düzeyinde bırakıldı.

Açıklamada, faizde gelecekte yapılacak ayarlamalar ile alakalı Fed’in “sabırlı olma” söylemi tekrarlanırken, küresel ahenk gösteren ücret ve finansal gelişmeler ışığında sabırlı olmak gerekliliğine de vurgu yapıldı.

ABD ortada Bankasının açıklamasında ayrıca, çekirdek ve manşet enflasyonun düştüğüne ve yüzde 2’nin altında kaldığına ait bilgiye de yer verildi.

Bankanın Mayıs toplantısında politika yapıcıların nema projeksiyonlarına ait güncelleme bulunmuyor.

ABD Başkanı Donald Trump Salı bugünü yasamsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Eğer faizleri tek miktar indirirsek, mesele tek puan, ve belli tek süre kazanç bazli genişlemeye gidersek ekonomi hızla yükselir” diyerek Fed’e nema indirimi çağrısında bulunmuştu.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.