TFF’den Tarihi Ceza! 2 Futbolcuya 16 Maç Men Cezası

Bilecik 2. Amatör Lig B grubunda ugras eden Güneşspor, Karaköyspor ve Bozüyük dört Eylülspor takımı yöneticileri ligde ugras ettikleri Kurtköyspor’un kendisinin müsabakalarından başkasının lisansı ile futbolcu oynattıkları gerekçesiyle TFF’ye bağlı AFDK’ya şikayet ettiler. Yapılan şikayet sonrasında Güneşspor-Kurtköyspor müsabakasında Futbol Müsabakalar Talimatının 22/G-23/1-3 maddeleri yoluyla Futbol düzen Talimatının 47/3 maddesi gereği Kurtköyspor’un 4-0 hükmen mağlubiyetine ve var puanından üç puanın silinmesine karar verildi. Ayrıca, takım yöneticisi Yener Uzun’a futbolcunun lisansı ile başka tek futbol oynatmaktan Futbol düzen Talimatının 47/1-B-C maddesi uyarınca iki ay dogruluk mahrumiyeti cezası verildi. Ayrı olarak bu müsabakada lisansı Vitrapsor’da bulunan Güneşspor-Kurtköyspor müsabakasında başkasının lisansı ile oynayan Poyraz Eserkaya Futbol düzen Talimatının 47/1-A maddesi uyarınca 8 resmi müsabakadan men cezası aldı.

KARAKÖYSPOR İTİRAZI

Kurtköyspor-Karaköyspor müsabakasında dis alan takımı Karaköyspor’un AFDK’ya yaptığı itiraz neticesi İbrahim Kaymaz isimli futbolcu lisansı ile başka tek futbolcu oynaması hasebiyle ve futbolcunun alınan savunması ‘Ben oynadım başkası değil’ savunmasına güvenerek ve olayın kanıtlaması neticesi futbolcuya Futbol düzen Talimatının 47/1-a maddesi uyarınca 8 resmi müsabakadan men cezası verildi. Bu mücadelede da müsabakada lisansı Vitrapsor’da bulunan Poyraz Eserkaya tekrar başkasının lisansı ile Kurtköyspor-Karaköyspor çıktığı anlaşılarak, Futbol düzen Talimatının 47/1-a maddesi uyarınca 8 resmi müsabakadan men cezası aldı. Bu cezayla futbolcunun cezası 16 maça çıktı. Yönetici Yener Uzun’a futbolcunun lisansı ile başka tek futbol oynatmaktan Futbol düzen Talimatının 47/1-b maddesi uyarınca iki ay dogruluk mahrumiyeti cezası verildi. Bu cezayla yöneticinin cezası da dört aya çıktı. Ayrı olarak Kurtköyspor takimi ile alakalı futbolcunun kendine ait olmayan lisanların kullanılması temine etmek gerekçesiyle Futbol Müsabakaları direktifi 22/g-23/1-3 maddesi yoluyla Futbol düzen Talimatının 47/3 maddelerin uyarınca 3-0 hükmen mağlubiyet cezası ile var puanından üç nokta silinmesi cezası verildi. Bu cezayla takımın 6 puanın silinmiş oldu.

BOZÜYÜK dört EYLÜLSPOR İTİRAZI

Bozüyük dört Eylülspor- Kurtköyspor müsabakası sonrası Bozüyük ekibinin AFDK’ya yaptığı itiraz neticesi Kurtköyspor oyuncusu Mehmet Özdemir’in lisansı ile başka tek futbolcu oynatılması neticesi Futbol düzen Talimatının 47/1-a maddesine uyarınca futbolcunun “Ben oynadım başkası değil” savunmasına karşın ve olayın kanıtlaması neticesi futbolcuya 8 resmi müsabakadan men cezası verildi. Aynı takımın futbolcu Zeki Yardımcı’ya ise aynı neden ve maddelerden 8 resmi müsabakadan men cezası aldı. Takımın yönetici Yener Uzun’a futbolcunun lisansı ile başka tek futbol oynatmaktan Futbol düzen Talimatının 47/1-b maddesi uyarınca iki ay dogruluk mahrumiyeti cezası alırken, yöneticinin cezası toplamda dört ay oldu.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir