İstanbul seçim anketi sonuçları! 4 anket şirketi İstanbul’daki son durumu açıkladı!

çok seçenek Kurulunun 31 Mart İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi kararı sonrası gözler İstanbul’a döndü. 23 Haziran’da yenilenecek var olan İstanbul seçimi öncesi araştırma yapan dört anket firması ellerindeki anket neticelerini yayınladı.

dört araştırma şirketinin İstanbul anket neticeleri şöyle:

KONSENSUS

Konsensüs araştırma şirketinin yaptığı evvel ankete göre Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım’ın yüzde 2,1 farkla önünde.

Konsensus Araştırma Başkanı Murat Sarı, 21-22 Nisan tarihlerinde 1040 kişiyle yapılan anket bilgilerine göre seçmenlerin yüzde 50,2’sinin Ekrem İmamoğlu’na, 48,1’inin Binali Yıldırım’a ve 1,7’sinin başka partilere oy vereceğini söyledi.

Bu neticelere göre tekrar sayım sonrası millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım arasında açıklanan 13 bin 700 oy farkının, 23 Haziran’da seçimler yenilendiğinde takriben 180 binin üstüne çıktığı görülüyor.

Sarı, 39 yaşa kadarki seçilecek kisi kitlesinin 23 Haziran’da alınacak sonuçlarda belirleyici olacağının altını çizerek “DSP, Saadet, bağımsız adaylar, TKP ve başka partilere oy veren 2,7’lik kesimin yüzde 1’inin de Ekrem İmamoğlu’na kaydığını görüyoruz. Binali Yıldırım’a oy verenlerin Bir hayli fikrinin değişmediği neticesi var. Yıldırım’ın oy oranı yüzde 48,1 ile 48,3 arasında değişiyor” diye konuştu.

MAK DANIŞMANLIK

MAK Danışmanlık Araştırma Şirketi’nin 11 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre 23 Haziran’da cumhuriyet milletçe partisi adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti adayı Binali Yıldırım’ın iki nokta önünde.

15 ve 20 Mayıs arasında yapılan anketin sonuçlarına göre, kararsızlar dağıtıldıktan ardindan İmamoğlu yüzde 50,3, Binali Yıldırım yüzde 48,2 ve mutluluk Partisi adayı Necdet Gökçınar yüzde 0,75 oy alacağı öngörülüyor.

OPTİMAR ARAŞTIRMA

Optimar Araştırma şirketi, 23 Haziran’da yapılacak seçimlerle alakalı yaptığı nihayet ankette cumhuriyet milletçe partisi adayı Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 52 ile Binali Yıldırım’ın dört nokta önünde olduğunu alana koydu.

Şirketin yönetim heyeti başkanı Hilmi Daşdemir, çok seçenek Kurulu’nun (YSK) gerekçeli kararının açıklama etmesinden ardindan yapılan tertemiz araştırmanın da tek sonraki günlerde sonuçlanacağını belirtti.

PİAR ARAŞTIRMA

İstanbul’da 23 Haziran bugünü yenilenecek seçimle alakalı Piar araştırma şirketi tarafından yapılan tek değerlendirmede, “kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğu” yorumu yapıldı.

Seçimlerin her iki taraf amaciyla de riskler barındırmakla birlikte her iki adayın da kazanma olasiligi bulunduğu anlatilan Piar açıklamasında, “Ancak kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğunu söylemekte yarar görüyoruz” denildi.

İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.