Entella ekibi Sözcü’ye konuştu

Genç muvaffakiyet Eğitim Vakfı, her sene gerçekleştirdiği GençBizz Lise Girişimcilik Programı ile yüzde 95’i hükümet okulu öğrencisi olmak üzere lise çağında gençlere girişimcilik deneyimi kazandırıyor. Vakıf, GençBizz Programı’nın nihayet aşamasında yarışma düzen ederek ülkemiz çapında en başarılı liseli şirketi seçiyor. Bu seneki düzen eden yarışmada Eyüboğlu Okulu öğrencileri tarafından kurulan Entella GençBizz Şirketi, Mareen ismini verdikleri deniz yüzeyindeki katı atıkları toplayan filtre sistemi ile evvel 500 şirket arasından Türkiye’de derhal peşinden 30 bin şirketi arkada bırakarak Avrupa Şampiyonu oldu. Liseli öğrenciler bu sistem ‘FedEx Access Award’ Özel Ödülü’nün de sahibi oldu.

Köklü tek eğitim vakfı olduklarını belirten toy muvaffakiyet Eğitim Vakfı genel Müdürü Seçil Yıldırım Çelebi, “Vakfımız 20 senelik köklü tek vakıf. Bizim amacımız ilkokuldan lise nihayet sınıfa civarindan gençleri ve çocukları girişimci zihin yapısında yetiştirebilmektir. Biz her sene onbinlerce öğrenciye dokunuyoruz. Yalnızca bu sene 20 bin öğrenciye ulaştık. Liselerde ulusal Eğitim Bakanlığı ile imzaladığımız anlasma çerçevesinde uyguladığımız GençBizz Lise Girişimcilik Programı ile bu sene takriben 500 liseli teşebbüsün kurulmasına destek olduk. Düzenlediğimiz öğretmen eğitimlerinin ardından, öğretmenlerin duyurularıyla öğrenciler biraraya gelerek takımlarını oluşturuyorlar ve şirketlerini kuruyorlar. Gençler, program süresince, iş fikri bulmaktan, sektör araştırmasına, kapital bulmaktan, mahsul satışı ve tasfiyeye civarindan tum aşamaları deneyimliyorlar. Bu süreçte iş dünyası profesyonellerinden veyahut girişimcilerden mentorluk alıyorlar. Avrupa’da 30 bin şirket arasından sene Şirketi seçilen Entella GençBizz Şirketi de bu çerçevede kuruldu. Entella takımı deniz yüzeyindeki katı atıkları toplamak emeliyle Mareen ismini verdikleri filtre sistemi geliştirdiler ve 500 şirket arasından ülkemiz birincisi olmayı başardılar. 39 Avrupa ülkesinde lise ogrencilerinin kurdugu sirketlerin katılımı ile uygulanan Avrupa sene Şirketi Yarışması’nda da Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandılar. 5 Temmuz’da Fransa’nın Lille şehrinde yapılan finalde de toplamda kurulan 30 bin şirketi arkada bırakarak Avrupa Şampiyonu oldular” dedi.

Mareen ismini verdikleri deniz yüzeyindeki katı atıkları toplayan filtre sisteminin alana çıkış hikayesini laf eden Entella GençBizz Şirketi ekibi üyesi şirketin genel Müdürü Arya Yurdacan, “Bu düşünce hepimizin müsterek kararıdır. ülkemiz ve dünyanın en hatri sayilir büyüklükte sorunlarını inceledik. Bu noktada kirlenen denizleri temizlemek amaciyla tek çalışma yaptık. Her sene 8 milyon ton atık denize atılıyor. İncelediğimiz raporlarda 2050 seneye geldiğimizde denizlerde canlılardan çok atıkların olacağını öğrendik. hemide kendisinin geleceğimizi ayni vakitte da ekosistemi düşündüğümüz amaciyla bunun benzeri sürdürülebilir tek iş fikri geliştirdik” diye konuştu.

Bu süreçte yaşadıkları sorunlara değinen Öykü Ulusay, “Biz bu urunle hemide çevre kirliliğine dikkat çekmek istedik ayni vakitte da tek çözüm ürettik. Bu süreçte Bir hayli mevzuyla da karşılaştık. Üç kez pompa filtremiz patlamasına karşın biz pes etmedik. Hep en iyisi amaciyla çalıştık. Sponsorluk görüşmelerine gittiğimizde yaşımızdan dolayı meseleler yaşadık. Bundan sonraki hedefimiz ürettiğimiz Mareen’in patentini alarak bu alanda ilerlemek” dedi.

Başarılarıyla ailelerini ve arkadaşlarını gururlandırdıklarını belirten Alara Kaymak, “Biz şirketimizi kurduğumuzda, evvel etapta yaşımızdan kaynaklı bize inanmayan yurttaslar vardı. Ama Giderek takım olarak Bir takım şeyleri başardığımızda çevremizdekilerin bize bakışları da değişti. iyi sözler duymaya başladık ve dahada çok motive olduk. Biz tatillerde dahi tek araya gelerek şirketimiz amaciyla çalıştık. Birinci olduğumuzda çok mutluluk dolu olduk. Ailemiz ve arkadaşlarımız bizimle gurur duydu” şeklinde konuştu.

Girişimcilik ruhunu her alanda kullanacaklarını belirten Melis Erdoğan ise, “Bu süreçte her birimiz çok çaba verdik. Biz hedefimizi çok fazla tuttuk. Hep en iyisi olmak amaciyla uğraştık. Avrupa’ya gittiğimizde rakiplerimiz de çok güçlüydü. Ama biz kazandık. Şimdi şirketimizi ayni ritimde devam ettirmek istiyoruz. Ayrı olarak patent başvurularına da başladık. Biz ileride hakikat şirket kurmak istiyoruz. Kazandığımız bu girişimcilik ruhunu kaybetmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.