Tasfiye kağıtta var, uygulamada yok

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlanması istemiyle verdiği Sual önergesiyle alakalı cumhuriyet milletçe partisi Hatay mebus Mehmet Güzelmansur “Kamu yüklenicileri yükselen döviz hasebiyle iş yapamaz vaziyete geldi. Projeler durdu, Güvence mektupları yanma noktasına geldi. halk yüklenicileri tasfiye kararnamesi ile belli tek süre rahatlayacaklardı. Tasfiye hakkından istifade etmek amaciyla takriben 70 bin yüklenici başvurdu. ama bu uygulama kâğıt üzerinde kaldı. Zira Hazine ve Maliye Bakanlığının onayına bağlanan tasfiye düzenlemesinde Bakanlık tek avuç bahtlı dışındaki hiçbir başvuruya onay vermedi. Tasfiye talepleri reddedilen ve işe ayni ritimde devam ettirilmek istenen halk yüklenicileri iflasın eşiğine geldi” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı’na tasfiye amaciyla onay verme aşamasında hangi kriterlerin kullanıldığını soran Güzelmansur Ayrı olarak uygulanmayacak tek maddenin neden yürürlüğe konulduğu ile alakalı da İzah istedi.

YÜKLENİCİ YA YAPACAK veyahut TEMİNATI YANACAK

Tasfiye başvurularının reddiyle yüklenicilerin, Ağustos 2018 öncesi piyasa koşullarıyla işe ayni ritimde devam etmeye zorlandığını belirten Güzelmansur şunları söyledi: “Yüklenici Zati kur artışı, yükselen girdi maliyetleri hasebiyle iş yapamaz vaziyete gelmiş. Şantiyeleri çalıştıramıyor. Tasfiye de Zati bu durumdaki yükleniciler amaciyla kazançlan tek düzenleme. Burada Yalnızca yüklenici değil yüzbinlerce işçisi de mağdur oluyor. durum böyleyken tasfiyeyi reddetmek yükleniciye ya Ağustos 2018 öncesi piyasa koşullarıyla iş yapmaya ayni ritimde devam edersin veyahut teminatını yakarız ve iflas edersin demektir.”

TASFİYE ONAYI ALAN ŞANSLI AZINLIKTA HANGİ FİRMALAR VAR?

Güzelmansur Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği Sual önergesinde ise 81 kent amaciyla ayrı ayrı olmak üzere yapılan tasfiye başvurularının sayıları, bunlardan hangilerine onay verildiği, kaçının reddedildiği ve yüklenicisinin tasfiye başvurusu onay edilen halk yatırımlarının hangileri olduğuna değin suallere cevap istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir