3 yıl aile boyu emekli, dul ve yetimleri dolandırdıktan sonra vicdanı sızlamış

Olay, Şubat ayının nihayetinde çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli H.Ü.’nün Adana güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve örgütlü Suçlarla ugras Şube Müdürlüğü’ne gittikçe şikayetçi olmasıyla başladı. Borcu var olan H.Ü., yardım etme bahanesiyle kendisine ulaşan şebekenin düzen ettiği 1’i sahte üç senet sebebinden 150 bin liralık borç batağına sürüklendiğini anlattı. Polis, İhtiyar adamın ifadesi doğrultusunda tam 5 ay süresince Aydoğan Ş. (41) ve Mustafa Yavuz M. liderliğindeki şebekeyi adım adım takip edip delil topladı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı mevzubahis kanıtlar üstüne şebeke liderlerinden Aydoğan Ş. ve sevgilisi Yaprak A.’nın da aralarında bulunduğu 4’ü kadın 15 kişi ile alakalı gözaltı kararı verdi. Bunun üstüne kaçakçılık ofis amirliği dedektifleri 31 Temmuz tan zamanı eş zamanlı olarak Adana ve İstanbul’da 15 adrese baskın düzenledi.

“Organize işler teması”

Şebeke liderinin, Çukurova kazasi Karahan Mahallesi’ndeki şato görünümlü evine baskın düzen eden zabita kapıda bulunan 5 ayrı pitbull cinsi köpeği baytar doktor yardımıyla tesirsiz vaziyete getirerek kafeslere koydurdu. Oynar başlıklı ve zoom özelliği var olan güvenlik kameralarıyla savunan hanede sevgilisi Yaprak A. ile yaşayan Aydoğan Ş. gözaltına alındı. Ekipler hanede yaptıkları aramada alacak defteri, boş ve dolu senetler, çek fotokopileri, gsm telefonları, bilgisayar, dijital materyaller ile iki ruhsatsız tabanca, iki av tüfeği ve bu silahlara ait çok sayıda Mermi ele geçirdi. aynı zamanda baskın esnasında evin garaj bölümünün üst tarafında farı yanan otomobilin ön tamponu olması da dikkat çekti. Bu görüntü, Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği ve oynadığı “Organize İşler” filmini akla getirdi. Bu filmde de Yılmaz Erdoğan dolandırıcıların hayat hikayesini anlatması “nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla gözaltına alınan Aydoğan Ş.’nin tek ileti mı vermeye çalıştığını akıllara getirdi. Polisin operasyonunda hedefteki 15 kuşkulu da gözaltına alındı.

Annesi, babası ve kız kardeşini dahil etti

Operasyon kapsamında gözaltına alınan dört kişinin çekirdek aile olduğu alana çıkmıştı. Şebekenin öncüsü konumdaki Mustafa Yavuz M.’nin kiraladığı ofiste kredi çekemeyen yaşlılara tanıdık vasıtasıyla kredi ayarladığı, babası Bayram M.’nin temlik yoluyla senetleri sattığı, annesi Ayfer M. ile kız kardeşi Merve Nur M.’nin ise imzalatılan senetlerde alacaklı konumda oldukları Ayrı olarak dolandırılan paraların bu şahısların hesaplarına yatırıldığı ileri sürülmüştü. Mustafa Yavuz M. ise sorgusunda emeklileri, dul ve yetimleri dolandırarak, maaşlarına el koyduklarını anlattığı öne sürüldü. Ayrı olarak zanlının bu işi 2015 yılından 2019 seneye civarindan yaptığını, dahada ardindan emeklilerin çok güç vaziyette olduğunu öğrenince kalp yaparak 2019 yılının başında dolandırıcılık yapmayı bıraktığını öne sürdüğü öğrenildi. Şebekenin başka öncüsü Aydoğan Ş.’nin ise hiç tek suçlamayı onay etmediği, ama oturduğu 1.5 milyon Lira değerindeki şato görünümlü hanesi açıklama edemediği belirlendi.

Müşteki sayısı 77, senet sayısı 135’e çıktı

Öte yandan, olayla alakalı haberlerin yapılmasının derhal peşinden 71 var olan mağdur sayısı 77’ye yükseldi. Haberlerden şebekenin çökertildiğini öğrenen vatandaşlar kendilerinin de aynı metotla dolandırıldığını belirterek polise müracaat yaptı. bu yüzden dolandırılan sayısı 77’ye çıkarken, imzalatılan senet sayısı 135’e yükseldi. Dolandırılan kazanç miktarı ise takriben 9 milyon Lira oldu.

Bu arada, emniyetteki sorgusu tamamlanan zanlılar adliyeye derhal sevk edildi.

Zanlılardan Aydoğan Ş. ve Mustafa Yavuz M. tutuklanırken, onur T., Mustafa Ç. Hubeyb A. ile Mehmet Y.’ye ev hapsi tedbiri uygulanırken, art var olan zanlılar ise vatan dışına çıkma yasağı konularak adli denetim şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.