Festival görkemli bir şekilde sona erdi

Yerli ve yabancı 71 ülkeden binlerce kişinin katıldığı 20’nci beynelmilel Büyükçekmece Kültür ve zanaat Festivali, yabancı Misafirlerin ananesel dansları ve muhteşem havai fişek gösterisi ile sona erdi. Öncesinde beynelmilel Altın Köprü milletçe Dansları Yarışması’nın ve bu sene evvel kez yapılan beynelmilel Altın Köprü Çağdaş Dans Yarışması’nın nihayet turu gerçekleşti. Yabancı konuklar kültürel dansları eşliğinde birbirleriyle yarıştılar. beynelmilel Altın Köprü Çağdaş Dans Yarışması’nda dereceye girenler ise ödüllerin sahibi oldu. derhal peşinden festival komitesi ve seçici kurul azalarina plaket takdimi yapıldı. Plaketleri Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün komite ve seçici kurul azalarina verdi. Kültür ve Sanat’ta hayat Boyu muvaffakiyet Ödülleri de senlikte sahiplerini buldu. Ünlü Oyuncu Selçuk metot ve Oya Başar ödüle layık görüldü. Yöntem, festivalin 20 sene süresince yapılmasına binaen reis Akgün’ü kutlama etti.

Uluslararası Altın Köprü milletçe Dansları Yarışması’nın birincileri: Macaristan ve Rusya

71 ülkeden gelen Misafirlerin ananesel danslarını sergilediği beynelmilel Altın Köprü milletçe Dansları Yarışması’nda dereceye girenler açıklandı. 3’üncü sırayı Gürcistan alırken, 2’nciliğe ise Kosova layık görüldü. Macaristan ve Rusya ise 1’incilik ödülünü paylaştı. Ödüllerini Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve FIDAF 2’nci Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu takdim etti.

Festivalde sona gelindiğinde ise 71 ülkenin bütün konukları sahneye çıkarak çeşitli Türk ezgileriyle birlikte dans etti. Misafirlerin Damat Alayı’nı oynaması ise vatandaşlardan hatri sayilir büyüklükte zevk topladı. derhal peşinden havai fişek gösterisiyle görkemli tek şekilde sona erdi.

“Hep birlikte çalıştık ve dünyanın en iyi festivali yaptık”

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “Uluslararası 20’nci Büyükçekmece Kültür ve zanaat Festivali’nin sonuna geldik. Dünyanın kültür ve zanaat festivalleri arasında evvel üç ve beşte yerini alan beynelmilel Büyükçekmece Kültür ve zanaat Festivali’ni Büyükçekmece ailemle; gençlerimizle, kadınlarımızla, sivil cemiyet kuruluşlarımızla, muhtarlarımızla büyüttük. Hep birlikte çalıştık ve dünyanın en iyi festivali yaptık. 7 sefer üst üstüne dünyanın en iyi kültür ve zanaat festivali ödülünü aldık. Bu mükafat ailemedir, Büyükçekmece ailemiz içindir” dedi.

KAPANIŞ TÖRENİNDE TALİHSİZ KAZA

Alınan bilgiye göre, “20’inci beynelmilel Büyükçekmece Kültür ve zanaat Festivali”nin kapanış töreninde yapılan havai fişek gösterisi sırasında, havai fişekler fırlatma rampasında patladı. Olayda, 13 kişi yaralandı.
Durumun bildirilmesi üstüne olay adina gelen sağlık ekiplerinin evvel müdahaleyi yaptığı yaralılar, çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Büyükçekmece Belediyesi’nden açıklama: 13 hafif yaralı 

20’inci beynelmilel Büyükçekmece Kültür ve zanaat Festivali’nin yapıldığı yerde havai fişeklerin fırlatma rampasında patlaması neticesi 13 kişi hafif şekilde yaralandı.  Büyükçekmece Belediyesi tarafından olaya ait yapılan yazılı açıklamada: “Havai fişek firmasının atımı esnasında tek fişek yerde patlamış ve 13 vatandaşımız hafif şekilde yaralanmıştır. Yaralı vatandaşlarımızın hastanelerde ayakta Rehabilitasyonu yapılmış ve taburcu edilmişlerdir. Yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” denildi.

Festival görkemli bir şekilde sona erdi” için bir yorum

  • Şubat 14, 2020 tarihinde, saat 9:41 am
    Permalink

    Thanks designed for sharing such a nice idea, piece of writing is pleasant, thats why i
    have read it completely

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.