Fuhuş baskınında çete üyelerinin “Erkete” çalıştırdığı ortaya çıktı

İstanbul‘da polis ekipleri, Aksaray’daki 9 gece kulübüne harekât düzenledi. örgütlü polisinin düzen ettiği operasyonda şüphelilerin, kaçak olarak getirdikleri kadınları konsomatris olarak çalıştırdığı ve çeşitli suçlara karıştırdıkları öğrenildi. Çetenin, baskınlardan müdafaa etmek amaciyla çeşitli noktalarda “Erkete” çalıştırdığı belirtildi. Operasyonda, 8 kuşkulu gözaltına alındı, 23 konsomatris yakalandı. Konsomatrislerden bazılarının saklanmaya çalışması dikkat çekti.

Operasyon; İstanbul Emniyeti’ne bağlı örgütlü Suçlarla ugras Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. zabita ekipleri, geçtiğimiz Cumartesi gecesi, Fatih Aksaray’daki Room Bar, ak Saray, The Coctail, Android, Belance, Lacost, New Europa, Laguna, Carisma isimli eğlence merkezlerine baskın düzenledi. Operasyonda, haklarında yakalama kararı var olan 11 şüpheliden 8’i gözaltına alındı. Konsomatris olarak çalıştırılan, yabancı tebaalı 23 kadın ise yakalandı. Polisin baskın düzen ettiği adreslerinden birinde sahte içki üretildiği ve müşterilere servis edildiği belirlendi. başka tek adreste ise kumar oynatıldığı tespit edildi.

KADINLAR SAKLANMAYA KALKTI

Sözcü’den Habip Atam’ın haberine göre, örgütlü ekiplerinin girdiği gece kulüplerinde, konsomatris olarak çalışan kadınların polisten saklanmaya çalışması dikkat çekti. Bir takım kadınların, tezgahların arkasında depo olarak kullanılan alana girerek saklanma girişimi çözümsüz kaldı. Eğlence merkezlerinde kadınların polise yakalanmaması amaciyla saklı bölmelerin hazırlandığı tespit edildi. Duvarları aynayla kaplı tek gece kulübünde, zabita ekipleri araştırma yaparken saklı tek kapı ayrım etti. Aynalarla kamufle edilen kapından, konsomatrisler amaciyla hazırlanmış tek bölmeye geçen ekiplerin yaptığı aramada tek miktar uyuşturucu ele geçirildi.

ZORLA ÇALIŞTIRILMA İDDİASI

zabita ekiplerinin yakaladığı kadınların kaçak olarak ülkemize getirildiği belirtildi. Zührevi hastalıklarla alakalı denetim yapılması amaciyla hastaneye götürülen kadınlardan bazılarının zorlukla çalıştırdığı argüman edildi. İşlemleri tamamlanan kadınların İl Göç İdaresi’ne teslim edildiği belirtildi.

ADAMLARINA TAKİP YAPTIRDILAR

örgütlü polisinin harekât düzen ettiği gece kulüplerini işletmecilerinin, dahada evvel gerçekleştirilen zabita denetimlerine karşın “Erkete” metodu geliştirdiği belirtildi. Şüphelilerin, zabita ekiplerinin Aksaray bölgesine baskın amaciyla dahada evvel kullandığı toplanma noktalarına kendisinin adamlarına gözetlettirdikleri öne sürüldü. Baskınlara karşı önlem olarak bekletilen erketelerin, her hangi tek hareketlenme vaziyetinde zabita araçlarını takip ettiği ve işletmecilere bilgi verdiği öne sürüldü.

ORGANİZE EKİPLERİ DEVRALDI

Yapılan çalışmalarda, şebekelerin “Erkete” sisteminin tespit edilince “Organize Polisi” devreye girdi. Erketelere ayrım edilmeden bölgeye giden ekipler, şok baskını düzenledi. Operasyonda gözaltına alınan şüpheliler vatan Caddesi’ndeki İstanbul güvenlik Müdürlüğü’ne götürüldü. Şüpheliler ile alakalı “Suç örgütü kurmak” “Suç örgütü yönetmek” ve “Suç örgütüne aza olmak” “Hürriyeti tahdit” “Zorla çalıştırma” “Konsomatris çalıştırma” suçlamalarında işlem yapılacağı belirtildi. Ayrıca, şüphelilerden kumar oynatıldığı saptanan tek mekan amaciyla ” Kumar oynatmak” suçundan, başka tek adresle alakalı de “Kaçak ve sahte içki” suçlamasıyla işlem yapılacağı belirtildi.