Almanya’da elinde Türk bayrağı dövmesi bulunan Türk genci okula alınmadı

Almanya‘nın şimal Ren Vestfalya kentine bağlı Dortmund şehrinde Oğuzhan Öz isimli 16 yaşında olan Türk genci, elinde Türk bayrağı dövmesi olduğu gerekçesiyle okula alınmadı. Türk genci elindeki Türk bayraklı dövmeyi Katiyen silmeyeceğini söylerken, babası da okula dava açmaya hazırlanıyor.

ALMANYA’DA IRKÇI DAVRANIŞ

Oğuzhan Öz, elinin üzerinde Türk bayrağı dövmesi bulunduğu gerekçesiyle okula alınmadığını, okula Yalnızca elindeki Türk bayraklı dövmeyi bantla kapatarak girebildiğini ifade ederek, arkadaşlarının kendisiyle dalga geçtiğini ve psikolojisinin bozulduğunu söyledi.

Oğuzhan Öz, muhabirine yaptığı izahta şunları söyledi: “Babam benim amaciyla elime doğum bugünü armağanı olarak Türk bayrağı dövmesi yaptırdı. bendeniz okula giderken bu dövmeyi öğretmenim gördü. Bana çok kızdı. Elimdeki Türk bayraklı dövmeyi bantla kapattı. Çok gücüme gitti. Bana bu dövme ile okula giremezsin dedi. Arkadaşlarım benimle dalga geçiyor. Psikolojim bozuldu. Bunu aileme anlattım. Annem okula geldi. Öğretmenler anneme de aynısı söyledi. dahada ardindan zabita çağırdılar. bendeniz Katiyen elimdeki Türk bayrağını silmeyeceğim. Kimse beni Türk olduğum amaciyla dışlayamaz. Bu şekilde yapmaya hakları yok” dedi.

“TÜRKLÜĞÜME HAKARET”

Oğuzhan Öz’ün babası Mustafa Öz ise hukuki yollara başvuracağını ifade ederek, okulun bu tavrını ırkçı ve insan haklarına ters olarak nitelendirdi.

Baba Mustafa Öz, “Bugün okulda hatri sayilir büyüklükte tek macera yaşadık. Erkek çocuğumun elinde Türk bayrağı dövmesi olduğu için, eline bant yapıştırmışlar. Oğluma, okula girmeyi yasak etmişler. zabita çağırmışlar. mektep idarenini Türk bayrağını siyasi tek simge olarak görüp, yasakladı. Bu benim Türklüğüme hakarettir. Gururuma yediremedim. bendeniz de polise gittikçe mektep ile alakalı şikayetçi oldum. Polis, bu dövmenin politikayla alakası yok dedi. dahada ardindan tekrar okula gittim. mektep müdürü ile görüştüm. vaziyeti anlattım. Müdür tekrar onay etmedi. Bana başka polisleri anlattı. bendeniz de bunu anlattım. Bana da kafamdaki üç hilal dövmesi var diye yasak koydu. Bu benim amaciyla çok hatri sayilir büyüklükte tek ırkçılıktır. Beş haftadan beri erkek çocuğuma okulda perişan laf ediyorlarmış. Erkek çocuğum bana bunu bu erken söyledi. Baba bendeniz elime bant yapıştırıyordum. Artık dayanamadım. erkek çocuğumu kimseye yedirtmem” diye konuştu.

“KİMSENİN TÜRK BAYRAĞINI KAPATMAYA GÜCÜ YETMEZ”

Baba Öz sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Biz Türk vatandaşıyız. Erkek çocuğum şu vakit okula giremiyor. mektep müdürü yasak koydu. bendeniz bu mevzu hakkinda araştırma yaptım. Almanya kanunları ile alakalı öğretmenin önüne koydum. Bakın okuyun. bunun benzeri tek yasak yok dedim. Ona bakarsanız, bizim bütün derneklerimizi kapatmamız lazım dedim. Türk bayrağını da yasak faktörüz lazım dedim. Bunu kapattırmak demek, bendeniz Türk bayrağına karşıyım, bununla okula giremezsin demek dedim. Okuldan tekrar Haneye gönderdiler. zabita geldi. Hanıma olaya müdahale etti. Hanıma da siyasi suçlaması yapmışlar. Bu Türk bayrağı. Bu Türk milletinin bayrağı. Kimse benim Türk bayrağını kapatmaya gücü yetmez. hukuki haklarımız ile alakalı girişim başlattım. Başkonsolosluğuna vaziyeti anlatacağız. Bana bunu yazılı olarak verin dedim. Veremediler. Yasaksa bunu bana yazılı verin dedim. Hayır olmaz dediler. Yarın tekrar okula göndereceğim. erkek çocuğumu art Haneye gönderirlerse tekrar zabita çağıracağım.”

Kaynak: İHA