Öğrenmeyi Öğrenmek

Bilginin kişide bir değer oluşturması gerekir. Bunu yapamıyorsa bilginin bir değeri olmaz. Öğrenmeyi öğrenmek, kişinin öğrenme prensiplerini bilmesi, kendi yeteneklerini algı özelliklerini bilmesi, bilgiyi nasıl, neden, nereden, niçin alması gerektiğini bilmesi, duyularınız, duygularını öğrenmede kullanması olarak açıklanabilir. Öğrenmeyi öğrenmek, öğrendiğini kontrol edebilme, öğrendiklerinin yükü altında ezilmeme, sorunlarla başa çıkma, onları analiz edebilme, yorumlama, öğrendikleri arasında eksiklikleri görebilme, öğrenme ve çalışma tekniklerini bilme gibi alanlarda yetkinlik kazandırır. Forumdenizi işte bu gibi konularda kendinizi geliştirmenize olanak sağlar.

Öğrenmeyi öğrenmek kişinin öğrendiği bilgilerin altında ezilmeden, öğrendiği bilgiyi bir araç olarak aktif kullanmayı başarmaktır. Öğrenen kişi için başarının temeli kendine güvenmektir. Bunu sağlamak için de önce kendi zihninize güvenmelisiniz.

Öğrenme şekli hakkında da net bir yargıya ulaşmak söz konusu değildir. Çünkü öğrenme şekli herkeste farklı olabilir. Bu kişiye özgüdür. Kişilerin öğrenme hızlı, şekli ve kapasitesi farklı olur. Kişiye uygun öğrenme olanakları oluşturulursa öğrenemeyeceği bilgi kalmaz. Genel forum sitesi yeni bilgiler edinmek için güzel bir tercih.

Öğrenilmiş Çaresizlik İnsanları Sınırlandırıyor

İnsanlar farkında olarak ya da olmayarak kendilerini sınırlandırarak ya da sınırlayarak çaresizliği öğrenirler. Öğrenilmiş çaresizlik denilen bu durum kişileri etkiliyor. Aslında kişinin aşamayacağı bir sorun bulunmaz. Eğer kişi kendini sınırlamaz ise onu hiçbir şey sınırlayamaz.

Toplumdaki karmaşa ve bilgide sistemsizlik nedeniyle kişiler devamlı olarak eksiklik psikolojisine yönlendiriliyor. Devamlı olarak engelleme ve sınırlandırma ile karşılaşan kişiler eksiklik duygusu ile eğitiliyor. Yeni neslin özgüven ve özsaygısı kaybolmaya başlıyor. İnsan kapasitesi hatalı yaklaşımlarla sınırlandırılabiliyor.
İnsanlara öğrenilmiş çaresizlik yerine her sorunun bir çaresi olduğunu göstermek gerekir. Bireylerin düşünce ufkunu açarak, çarenin bunun kadar geniş olduğunu öğretmek hedeflenmelidir.

Öğrenmeyi İstemek Öğrenmenin İlk Şartıdır

Öğrenmeyi isteyen kişiler bunu yapabilmek için bir araç mutlaka bulabilir. Ancak öğrenmeyi istemeyenler için önüne yığınlar dolusu araç koysanız bir faydası olmaz. Kişi öğrenmeyi başaramaz. Öğrenmeyi sadece bir şeyleri bilmek olarak ele almamak gerekir. Öğrenmek bilgiyi alarak işlemek anlamını taşır. Bilgiyi doğru yerden alarak, bilginin ne işe yaradığını, nasıl kullanılacağını, nerede kullanılacağını bilmek, hangi bilgilerle bir arada kullanılacağını kavramak gerekir. Eğitim, kültür, sanat ve birçok konularda kendi çalışmalarınızı da paylaşmak, bilgiyi özümsemek ve diğer kişilerin kendini geliştirmesine yardımcı olmak açısından oldukça önem taşımaktadır.