100 metrekarelik dükkanda işlediği keneviri dünyaya satıyor

Gittiği fuarlarda kendirle yapılan ürünlere hatri sayilir büyüklükte heyecan duyan Erdoğan Topuz, yaşadığı Hanönü kazasinda 100 metrekare alana sahip minik tek dükkanda ürettiği kenevirden mahsul yapmaya karar verdi. Öncelikle Samsun’un Vezirköprü kazasinda kenevir ektiren Erdoğan Topuz, buradan ele geçirdiği tohumla kazasinda 70 dekar alanda kenevir ekmeye başladı. dahada ardindan ekim alanlarını genişleten Erdoğan Topuz, ele geçirdiği ürünü kurduğu minik atölyede işleyerek dahil ve dış piyasaya pazarlamaya başladı. Topuz, 100 metrekarelik alanda kenevirden ele geçirdiği ürünleri Amerika ve Kanada başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.

Bu senede kenevir ekimi gerçekleştiren Erdoğan Topuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir ile alakalı izahlarının üstüne geçtiğimiz sene 40 dekar var olan ekim alanını bu sene 70 dekara çıkardı. 70 dekar alanda imece usulüyle tek tek kenevirleri söken Topuz, söktüğü bu kenevirleri tohum olarak kullanmayı düşündüğünü söyledi.

“GELENEKSEL YÖNTEMLERLE EKTİĞİMİZ KENEVİRİN HASADINI YAPIYORUZ”

Hanönü kazasinda dört senedir kenevir ekimi yaptığını söyleyen Erdoğan Topuz, “Geçtiğimiz sene 40 dönüm kenevir bitkisi ektik. Bu sene ise 70 dönüm alanda kenevir ektik. Bu seneki ekimimiz Tamamiyle tohumluktu, yöremizin ihtiyacını karşılamak amaciyla kenevir ektik. Kullandığımız tohum yöremize ait var olan has tohumumuzdur” dedi.

Hasadını yaptıkları kenevirin ani çok vakit sema şartlarına bağlı olarak tarlada beklettiklerini söyleyen Topuz, “Hasadını yaptığımız keneviri topladıktan ardindan ani çok vakit kurumasını bekliyoruz. Kuruduktan ardindan çırpılacak, çırpıldıktan ardindan ıslanacak, ıslandıktan ardindan soyulup taranacak, taranma işleminin gerçekleştirilmesinin derhal peşinden ip halini alıyor. İptende çeşitli ürünler yapacağız. Keneviri Mart ayında ekiyoruz, lif olursa Ağustos ayında sökümüne başlıyoruz. Ama tohum olursa Eylül ayında söküyoruz. Şu vakit 70 dönüm ektiğimiz amaciyla işçilerimizin sayısı da az olduğundan dolayı işlerimizi belli tek süre sıkıştırdık. Bu işlemler Daha ilkel metotlar ile yapılıyor. vatan dışında bu işlem makineleşmiş ama Daha Türkiye’de bu işlem amaciyla makine teknolojisi ve fabrikası da yoktur. Kenevir hasadını kendisinin imkanlarımızla ilkel yöntemlerle yapıyoruz. İp, urgan, halat, sicim benzeri ürünleri bizler Daha el ile yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın da talimatları doğrultusunda bu sene 70 dönüme çıkarttık ekim işlemimizi” dedi.

“BÖLGEMİZİN TOHUM İHTİYACINI KARŞILAMAK İSTİYORUZ”

Kastamonu‘da kenevir tohumu amaciyla kararlılıkla çalıştıklarını belirten Topuz, “Kastamonu’nun ve bölgemizin tohum ihtiyacını karşılamak istiyoruz. Dışarıdan tohum girmesini istemiyoruz. Cumhurbaşkanımız yönerge verdikten ardindan bizler, bu işi dahada da geliştirmeye çalıştık. tek şeyler yapacağız inşallah. İlimize, ilçemize ve ülkemize de katkı sağlayacağız bu mevzu hakkında” diye konuştu.

“MAKİNELEŞEBİLİRSEK AVRUPA ÜLKELERİYLE YARIŞIRIZ”

Türkiye’nin hatri sayilir büyüklükte tek bölümünün Kastamonu ve Samsun kisminda ekildiği kenevirin ananesel yöntemlerle hasadının yaptıklarını laf eden Topuz, “Makineleşerek Avrupa ülkeleriyle yarışabilir vaziyete geliriz. Ektiğimiz kenevirlerden ele geçirdiğimiz ipleri atölyeye getiriyoruz, dahada ardindan da çiçeklerden ele geçirdiğimiz kök boyası ile boyuyoruz. İplerden kilim, file, çanta, paspas benzeri çok çeşitli ev tekstili hayvansal ürünler yapıyoruz. Burada yaptığımız ürünleri Avrupa ülkelerinden ardindan Amerika ve Kanada’ya gönderip oradaki pazarlarda satışa sunuyoruz. Bu ürünlerin maliyeti çok fazla. Avrupa ülkelerinde var olan üretimler makineleşmiş vaziyete gelmiş, teknolojileri çok geniş ama bizde ise onların sahip olduğu teknolojilerden hiçbiri yok. Devletimizin bize desteği olursa Avrupa ülkeleri ile de yarışabilir Hem de Avrupa’yı geçebiliriz. Ama bunun amaciyla makineleşmek gerekiyor. Devletimizin desteği gerekiyor. Kenevirden 50 bin tür mahsul yapılıyor. Biz, bunun Yalnızca ip ve urgan kısmındayız. Dışa bağımlı var olan ülkemizde bu üründen gazete, sigara kağıdı, Hem de kazanç dahi yapabiliriz” şeklinde konuştu.

Keneviri söktükten ardindan kuruması amaciyla tarlaya bıraktıklarını laf eden Topuz, “Hava şartlarına bağlı olarak 10-15 vakit benzeri tek müddette kenevir tarlada kuruyor. Kuruduktan ardindan tekrar çırpıyoruz ve tohumunu alıyoruz. Tohumları aldıktan ardindan geriye var olan bölümlerini artık lif olarak kullanacağız” ifadelerini kullandı.

KENEVİRDEN İNCE İP ELDE EDEBİLMEK İÇİN FABRİKA KURACAK

Türkiye’de şu anda ince ip elde edilebilmesi amaciyla tek fabrikanın bulunmadığını belirten Topuz, şunları kaydetti: “Daha evvel 100 metrekarelik tek dükkanda çalışmaya başladık. ama Giderek bu dükkan bize yoksun gelmeye başladı. Kapasitemizde arttı, işlerimizde arttı. Bizde Hanönü ilçemizde 7 bin metrekarelik tek yer aldık. Burasının bin 500 metrekarelik bölümüne kapalı alan yapacağız. Parasal sıkıntılarımız hasebiyle Daha bu projeye başlayamadık. ama tamamladığımızda takriben 30 kişiye yakın insanı burada istihdam etmeyi planlıyoruz. Bu sayede kendiri hemide kendimiz ekeceğiz ayni vakitte da üretimini kendimiz yapıp bu tesislerde ip yapacağız. Şu anda Türkiye’de ince ip yapacak makine bulunmuyor. Biz, burada ince ip uygulamak amaciyla uğraşıyoruz. Şuanda bu seneki ürünlerle birlikte elimizde 80 tona yakın mahsul var Başka bir deyişle olmamış madde bulunuyor. Bunlar işlenecek, ayrılacak, ıslanacak Başka bir deyişle tek takım aşamalardan geçirildikten ardindan kilim, paspas, urgan, sicim benzeri çeşitli ürünler yapacağız. Bu ele geçirdiğimiz ürünleri artık vatan dışına ihraç edeceğiz. İç piyasada da alıcı bulabilirsek dahil piyasaya da verebiliriz”

“KENEVİR TOHUMUNUN FİYATININ YÜKSELMESİNİ İSTİYORUZ”

Samsun’dan Hanönü kazasina kenevir hasadına gelen işçilerden Osman Gökhan ise, “Burada kenevirin kabuğunu almıyorlar, Yalnızca kenevirin tohumunu heyecan edip onu alıyorlar. Kenevir tohumu heyecan edildiği amaciyla alınıyor. hükümet kenevirin tohumunu kilosu 40 liradan alıyor. Kenevir tohumu heyecan ediliyor. bu sebeple kenevir tohumunun kilo ücretinin 100 Lira olmasını istiyoruz. Zira tohum amaciyla işçilik çok fazla, iş veriyoruz. Cumhurbaşkanımızdan bu mevzu ile alakalı yardım bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

VİDEO: 100 metrekarelik dükkanda işlediği keneviri dünyaya satıyor