Çitçinin 2020 yılı destekleri belli oldu! İlk kez gübre parası ödenecek

Çiftçilerin 2020 seneninde alacağı desteklerin detayları belli olmaya başladı. bunun için göre; mazot desteği artırılırken, organik gübre desteği ise evvel kez verilecek. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale amaciyla dekar başına 19 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 27 Lira destek verilecek. Organik gübre kullanan çiftçilere dekar başına 10 Lira destek sağlanacak. Organik tarım amaciyla kategorilerine göre dekar başına 5 ile 70 Lira arasında destek verilecek. Toprak analiz desteği kapsamında analiz başına 40 Lira destek ödenecek.

FINDIĞA 170 LİRA

Fındık desteği dekara 170 Lira olacak. Bu sene evvel kez dane zeytine prim verilecek.Havza bazlı üretimde dane zeytine kilo başına 15 kuruş ödenecek. Ayrı olarak zeytin bahçelerinin rehabilitasyonu amaciyla de dekara 100 Lira verilecek. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale destekleme primi 5 kuruştan 10 kuruşa çıkarıldı. Süs bitkisi, tıbbi aromatik bitki benzeri iyi tarım uygulamaları desteği dekar başına 10 ile 150 Lira arasında değişecek. türk mali tohum teşvik edilecek. Sertifikalı patates tohumu kullanana 80 Lira destek verilecek.

HER ALANDA TEŞVİK VAR

Güneş’te bulunan habere göre, rençperlerin heyecanla beklediği 2019 tarım destekleri açıklandı. Cumhurbaşkanılığı Kararnamesi’yle için ve Resmi Gazete’de yayımlanan destekler, 2020’de ödenecek. Bu desteklerden faydalanabilmek amaciyla Rençper Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olmak gerekiyor. Rençper Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçi sayısı ise 2,5 milyon civarında. Mazottan gübreye, organik tarımdan hayvancılığa civarindan Bir hayli konuda destek var.

81 İLE HİBE YAĞMURU

– Organik hayvancılık desteği kapsamında arı yetiştiricisine arılı kovan başına 10-15 Lira verilecek.

– dört ay ve üzerinde yaştaki buzağı amaciyla 350-600 Lira destek verilecek.

– Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van sehirlerinde doğan buzağılara ek 100 Lira destek ödemesi yapılacak.

– Dişi manda ve malak (yavrusu) amaciyla 250 Lira destek ödenecek.

– Küçükbaş hayvancılığı destek vermek amaciyla çoban istihdam desteği, 100 baş ve üzerinde anaç koyun keçi varlığına sahip işletmelere veyahut çobanlara 5 bin Lira olarak ödenecek.

– Damızlık koyun-keçi yetiştiriciliğinde, anaç koyun keçi başına 25 lira, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta anaç tiftik keçilerine ek 20 Lira tediye yapılacak.

– türk mali tosunları mevzuatına ahenk gösteren kesimhanelerde kestiren yetiştiricilere, hayvan başına 250 liraya civarindan destek ödemesi yapılacak.

– Oğlak tiftiğinin kilogramına 30 lira, anamal tiftiğin kilogramına 28 Lira ve ikincil tiftiğin kilogramına 20 Lira tediye yapılacak.

– İpek böceği yetiştiricisine destek kapsamında ıslak kozanın kilogramına 60 Lira tediye yapılacak.

– ananesel kıyı balıkçılığının desteklenmesi amaciyla 10 metreden minik balıkçı gemilerine 750 Lira ile 1.250 Lira arasında destek verilecek.

VİDEO: Çitçinin 2020 senesi destekleri belli oldu! İlk sefer gübre parası ödenecek