Facebook’ta Reklam Vererek Elde Edebileceğiniz Başarı

Sizlere bu yazımızda asıl konumuza geçmeden Facebook reklamları sayesinde elde edilmiş başarılara birkaç gerçek örnek vererek başlamak istiyoruz. Gerçekten Facebook reklamları ile dikkat çeken bu başarı örnekleri günümüz dünyası için sosyal medya reklamlarının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Gelelim şimdi bu başarı hikayelerine ve nasıl bir yol izlediklerine:

1-) Kay Jewelers

Birbirinden kaliteli ürünlere sahip olan ve Facebook üzerinden video reklamları yayınlamaya karar veren marka hareketli ve hızlı bir hikaye anlatma yoluna gitmiş. Şöyle ki Kay Jewelers markasının göndermiş olduğu videoları izlemek için sese de ihtiyacınız olmamaktadır. Şayet sizde manevi değeri olan eşyalarınızın Facebook’ta reklamını yayınlamak istiyorsanız bu tarz bir yöntem sizler içinde çok uygun olacaktır. Burada önemli olan videonuzun bitim kısmında göndermek istediğiniz mesajın net bir şekilde ifade edilmiş olması önemi olmaktadır.

Bütün kullanıcılar Facebook platformunda You Tube’da olduğundan çok daha rahat bir şekilde pasif konumda görüntüleyebilmektedirler. Bu yüzden videonuzu başarı oluşturması için olabildiğince kısa ama öz bir şekilde ayarlamalısınız.

2-) Amazon

Ünlü sanal mağaza Amazon’un Geçtiğimiz yıllarda Facebook üzerinden yayınlamış olduğu reklamı dünya çapında ses getirmiş ve çok beğenilmişti. Genel çerçevede bakıldığında bir etkinlik reklamı olan bu reklam masaüstünde ve haber kaynaklarında nasıl görünebilir gibi farklı farklı tarzlarda ele alındıktan sonra uygulamaya konulmuş bir reklam türü olmaktadır. Tamamen Amazon’un satışlarını artırmaya yönelik olarak çekilen bu reklam türü ünlü sanal mağazanın Black Friday reklamı şeklinde yayınlanmıştı.

Bu reklamın çok başarılı olmasının esas sırrı ise, hedef kitlenin doğru belirlenmiş olması, görsel yönünün çok güçlü olması ve insanları harekete geçirecek net mesajlar içermesi olmaktadır. Özellikle Facebook reklamları içinde bu reklamı oldukça başarılı kılan yönleri ise hemen her tür detayı irdelenmesi ve bu detaylara göre hazırlanması olmuştur. Görsellik bölümünde sütun reklam göstergesini çok iyi kullanan ve çoğunlukla göze çarpacak ürünler için sıcak renkleri kullanmayı tercih edişlerdir. Amazon yön çizgilerini ve beyaz alanları da başarılı bir şekilde kurgulayarak oldukça kaliteli bir reklam ortaya çıkarmıştır.

3-)       Shutterfly

Bir diğer başarılı reklam hikayesi ise Shutterfly tarafından oluşturulmuş ve Facebook’ta yayınlanarak başarısı kanıtlanmış olan reklamdır. Başarıyı yakalayan reklamlardan olan bu reklam türünde ise, farklı demografilere hitap edebilmek için farklı teklif tekniklerinden istifade edilmiştir. Reklam içerisindeki her bir görüntüde farklı tutarlılıklar ve hissiyatlar içerilmiştir. Reklamın geneline baktığımızda birden fazla resim ve öğe içeren bu reklamın Facebook reklam başarısı kazanmasını sağlayan en önemli etmen ise, reklamın duygusallık yönünün ön planda olmasıdır.

Reklam videosundaki görselleri gören hemen herkes kendinden bir şeyler bulmuş ve bu sebeple reklamı izlemiştir. Yine hazırlanan reklamın içerisinde satışın biteceği tarih net olarak hedef kitleye verilmiştir. Bazen kullanıcılara reklam içerisinde satışın bitiş tarihini net olarak sunmanız satışlarınızda çok daha iyi bir başarı yakalamanızda etkili olabilmektedir. Bu yüzden bazı durumlarda sizde hedef kitlenize ürün kampanya tarihlerinizi net bir şekilde duyurabilirsiniz.

Facebook Reklam Başarısı

Gördüğünüz gibi daha binlercesi mevcut olan Facebook başarı hikayelerinden sizlere sadece birkaç tanesini anlattık. Eğer hedef kitlenizi doğru belirler ve ucuz raporlanabilir reklam istatistikleri ile reklam analizlerinizi kontrol ederek başarılı reklam çalışmaları çıkarabilirsiniz. Çünkü günümüzde özellikle sosyal medya platformlarında başarıyı yapılan doğru analizler getirmektedir. Satmayı düşündüğünüz ürünün hedef kitlesinin yaşı, cinsiyeti, psikolojisi ve eğilimleri gibi hemen her analizi çok doğru bir şekilde tespit etmeli ve bu analizler ışığında reklamlar yapmalısınız.

 

 
Teknolojinin imkanları ile birlikte artık bu alanda sizlere en iyi şekilde hizmet sunan 618media.com sayesinde, kolaylıkla sosyal medya çözümlerini elde edebilir ve böylelikle facebook, youtube, İnstagram reklamları gibi bir çok reklam işlerinizi de profesyonel olarak hallederek firmanızı çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.