Fimleri Çekilmiş Dünya Klasikleri

Dünya klasikleri genelde sinema tarihinin yakın geçmişine dayansa da klasikler genelde başarı sağlamış ve dönemin en başarılı filmleri arasında yer alan filmler olmaktadır. Döneminde başarılı işlere imza atmış filmler mutlaka ileride klasikleşen niteliğini kazanabilmektedir.

 

Unutulmayan Özel Filmler

 

Unutulmayan filmler mutlaka tekrarı izlenen filmler olmaktadır. Bu filmleri özel yapan detaylarsa klasik olmasının yanı sıra; kendi dönemini hissettirmesi ve kurguyu ve oyunculuğu yansıtabilmesidir. Örneğin; Titanic, unutulmayan özel filmler kategorisinde yer alması muhtemeldir. Her bakımdan detaylarında filmi işlediği dönemi hissettirir. Öte yandan; Troy, Mummy gibi filmlerde detaylarında dönemi işlerler.

 

En Özgün Klasik Film Tavsiyeleri

 

Klasik film için tavsiyeler ve unutulmazlara yönelik filmler için morfikirler.com listeli tavsiyeler sunmaktadır. Liste içeriklerinde en özgün liste tavsiyeleri yer almaktadır. Filmler için izleyici nabzı esas alınarak özgün tasarlanan liste filmleri; klasik, modern gibi türleri de esas almaktadır. Özellikle dünya klasiklerinden olan filmlere yer vererek fark edilmeyen başyapıtları izleyiciye tanıtma fırsatı yaratmaktadır.

 

Tüm Dünyada Sükse Yapmış Dünya Klasiği Filmleri Listesi

 

O dönemdeki başarıları gerek toplumsal değerlendirmelere esasen olurken gerekse de filme yönelik ödüller de başarıları olarak yer almaktadır. Tüm dünyada klasik haline gelen bu unutulmaz filmler

 

  1. It’s A Wonderful Life (1946 -ABD):

 

Filmin Konusu: George Bailey şahane bir hayatı yaşarken aynı zamanda insanlara da yaşatırken; iflas ederek mal ve mülkünü kaybeder. Tutuklanma kararı çıkan George Bailey için tek çözüm intihar gibi görünür. Tam intihar etmek üzereyken gökten gelen bir melek onu kurtarır. Devamında yaşanacak olaylar silsilesi ise kurguyu daha da güzelleştirmektedir.

 

Kendi döneminde çok başarılı bir yapıt olarak değerlendirilen it’s A Wonderful Life için şu anki izleyici kitlesi de aynı görüşte bulunmaktadır.Aldığı ödüller ile başarılı bir yapıt olarak dünya klasikleri arasına girmeyi başarmıştır.

 

  1. Cesur Yürek (Braveheart) (1995 -ABD):

 

Filmin Konusu: İngilizlerin İskoçlar üzerinde egemenlik kurduğu 13.yy. dönemini konu alır. William Wallace ingilizler yüzüne kaybettiği karısı için intikam peşinde koşarak savaşa doğru sürüklenecektir.

 

Filmin işleniş biçimi ile ilgi gören kesim kadar filmi sevmeyen kesim de oluşmuştur. Aslında çok başarılı film olmasına karşın hedef aldığı ingiliz birlikleri sebebi ile film karşı irite olan kesimler bulunmaktadır. Ancak filmin başarısına istinaden bestelenen müzikler dönemde çok sevilmiştir.

 

  1. Altıncı His (The Sixth Sense) (1999 -ABD):

 

Filmin Konusu: 8 yaşında bir çocuğun korkunç hayaletler ve bilinmeyen güçler tarafından etkisi altına alındığı görülmektedir. Sadece gölgeleri çıktığı zaman iletişime geçebilen bu varlıklarla şaşkın ve aşırı korkmuş halde bulunur. Zaman zaman iradesi kendisinden bağımsız olarak varlıklarla bağlantıya geçerken bu korkunç durumun çocukta doğaüstü yetenekleri ortaya çıkardığı görülmektedir. Buna şahit olan psikolog Malcolm Crowe(Bruce Willis), ilerleyen zamanda kendisi de bu korkunç gelişmelere dahil olmaktadır.

 

İzleyicileri derinden etkileyen bu film için insanlarda ‘altıncı his’ benzetmeleri türemiştir. Uzun zamandır filmin etkisine yönelik replikler ve benzetmeler yaşanmaktadır. Etkiyi en iyi şekilde hissettiren bu film için dünya klasikleri kategorisi doğru yer olacaktır.

 

  1. İyi, Kötü ve Çirkin (The Good, the Bad and the Ugly) (1966- İtalya, İspanya, Batı Almanya):

 

Filmin Konusu: Tuco kanun kaçağıdır ve Blondie adlı keskin nişancı ile işbirliği içerisindedir. Farklı farklı kasabaları gezerek kanun kaçağı olan Tuco’yu teslim eder. Tuco’da idam edilmek üzereyken sürekli kurtarırdı Blondie. Ta ki araları bozuluncaya dek. Artık işbirliği bozulduğundan birbirlerini öldürmek isterler. İyi ve çirkin bu karakterlerin yanına bir de kötü olan Sentenza karakteri katılır. Hali hazırda planlar karışırken daha farklı gelişmeler de meydana gelecektir.

 

Western türü filmler arasında beğenisi yüksek filmlerden olarak yer alır. Kaliteli senaryosu ve oyunculukları ile dönemde başarılı olan bu film günümüzde unutulmaz filmlere dahil olmuştur. Klasik Western filmi olmasına karşın dünya klasiği olarak hafızalarda yer edinmiştir.