23 Haziran sonrası çok konuşulacak anket: Erken seçim olsa kime oy verirsiniz?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimi sonrası, Piar Araştırma 26 şehirde kamuoyunun nabzını tuttu. Anket sonuçlarına göre, bu erken acele seçime gidilirse AK Parti yüzde 36.7, cumhuriyet milletçe partisi yüzde 29.1, HDP yüzde 12, ulusalci devinim partisi ise yüzde 10.8 oy alıyor.

İYİ PARTİ BARAJ ALTI

23 Haziran’da yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı seçimlerin derhal peşinden Piar Araştırma, çarpıcı tek anket neticesi yayımladı. Yapılan ankette cumhuriyet milletçe partisi ve HDP’nin yükselişte olması dikkat çekiyor.

26 şehirde yapılan anketin neticenine göre, kararsızlar dağıtıldığında AK Parti yüzde 36,7 seviyesine inerken, cumhuriyet milletçe partisi oyunu yüzde 29,1’e civarindan yükseltiyor. HDP ise yüzde 12.2 bandında üçüncü sırada yer alıyor. ulusalci devinim partisi yüzde 10.8 ile dördüncü parti olurken yüzde 9.1’lik oy oranıyla İYİ Parti baraj altında kalıyor. mutluluk Partisi’nin oy oranı ise 1.6.

SEÇMENİN YÜZDE 55’İ acele SEÇİM İSTEMİYOR

‘Erken seçenek yapılmalı mı?’ sualine ise yüzde 55 ile ‘Hayır’ yanıtı verilirken, katılımcıların yüzde 34.2’i acele seçenek istiyor. AK Parti seçmeninin yüzde 75’i acele seçenek istemezken, cumhuriyet milletçe partisi seçmeninin yüzde 62.1’i istiyor.

acele seçimi asgari istek eden seçilecek kisi grubu yüzde 14.2 ile MHP’de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.