Arjantinli ünlü mimar hayatını kaybetti

Arjantin hükümet Başkanı Mauricio Macri, yasamsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Maharetli Cesar Pelli’nin ailesine ve arkadaşlarına başsağlığı diliyorum. Dünyaya kalıt olarak bıraktığı eserler, Arjantinliler amaciyla gurur kaynağı.” ifadelerini kullandı.

Başta AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ olmak üzere, dünyanın Bir hayli yerinde şubesi var olan Pelli-Clarke-Pelli mimarlık şirketinin kurucusu Pelli, 1998-2006 senelerinde dünyanın maksimum gökdeleni ünvanına sahip var olan Kuala Lumpur’daki Petronas Kuleleri, New York’taki hayat Finans Merkezi ve Hong Kong’daki beynelmilel Finans Merkezi binası benzeri Bir hayli esere imzasini attı.

Pelli, ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Yale Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde 1977-1984 senelerinde dekanlık yapmasının yanı sıra eserleriyle Amerikan Mimarlar Enstitüsü Altın Madalya Ödülü benzeri Bir hayli mimarlık armağanı de kazandı.

Arjantin’in Tucuman eyaletinde 1926’da dünyaya gelen Pelli, üniversite eğitimini Tucuman Üniversitesi’nde bitirdikten ardindan 1952 seneninde çok öğrenime başlamak amaciyla ABD’ye taşınmış ve hayatını orada sürdürmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.