ATO Başkanı Baran’dan Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması talebine itiraz

Turizm piyasasinin Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzatılması talebine Ankara Ticaret Odası‘ndan (ATO) itiraz geldi. ATO reis Gürsel Baran, “Uzun tatillerde imalat çarkları ve ticaret kesintiye uğruyor, dışsatım yavaşlıyor. Tatil ve bayram herkesin hakkı ama süreleri memleket ekonomisine zarar vermeyecek tek şekilde planlanmalı” dedi.

ATO yönetim heyeti Başkanı Gürsel Baran, Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzatılmasının turizm sektörü dışında var olan sektörlerde iş hacmini daralttığını söyledi.

“KENTLERDE DURGUNLUK YAŞANIYOR”

Ramazan Bayramı’nda memleket genelinde takriben 10 milyonu aşkın kişinin yolcu ederek turizm bölgeleri ve memleketlerine gittiğini belirten Baran, “Özellikle deniz tatili uygulamak istek eden vatandaşlarımız kıyı bölgelerini seçenek etti. Turizm gelirlerinin artması hepimizi sevindiriyor. Turizm bölgelerinde ahenk gösteren ücret hareketlilik artıyor; ama bu sefer şehirlerde durgunluk başlıyor. Turizm gelirleri artarken; ekonomimizin can damarı var olan imalat ve ticaret kesintiye uğruyor. Tatil rekora koşan ihracatımızın da ayağına çelme takıyor” dedi.

“TATİLİ UZATMAYARAK EKONOMİNİN DİĞER ALANLARINA ODAKLANALIM”

ülkemiz ekonomisinde turizm gelirlerinin mühim yer edindiğini kaydeden Baran, yazılı açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

“Turizm bizim bacasız sanayimiz. ecnebi gezgin sayısının ve turizm gelirlerinin artması bizi Sahiden mutluluk dolu ediyor. Bu sene yabancı ecnebi gezgin sayısında da artış var, turizm bölgelerindeki doluluk oranları da üst seviyelerde. Yaklaşan Kurban Bayramı’nın vakiti turizm sezonuna eşit geliyor. Turizm sektörü Zati etkin devinim eden olduğu amaciyla bu bayramda tatili uzatmayarak ekonominin başka alanlarına odaklanalım. Üretim ve ihracatı artırmak amaciyla çalışalım.”

“EKONOMİYE zarar VERMEYECEK ŞEKİLDE PLANLAMALI”

Turizm dışındaki sektörlerde esnaf ve tüccarların iş hacimlerini etkileyen uzunca bayram tatillerinin çalışanların da işe baz alinarak konsantrasyonlarını bozduğunu kaydeden ATO Başkanı Baran, “Tatil ve bayram herkesin hakkı ama süreleri memleket ekonomisine zarar vermeyecek tek şekilde planlanmalı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.