CHP’li Karabıyık’tan dikkat çeken işsizlik açıklaması!

CHP genel reis Yardımcısı ve Bursa mebus Lale Karabıyık, yaptığı medya izahı ile Nisan ayı işsizlik rakamlarını değerlendirdi. Hafta başında açıklanan TÜİK nisan ayı işsizlik verilerindeki ‘ne eğitim de ne istihdamda’ var olan gençler ve ‘üniversite mezunlarının işsizlik oranları’ verilerinin geldiği noktaya dikkat çeken Karabıyık, “TÜİK verilerini incelediğimizde ne istihdamda ne eğitimde var olan toy sayısının iki milyon 720 bine yükseldiğini ve geçen sene toplaminda işsizler içinde yüzde 21.8 var olan bu oranın yüzde 23.7’ye ulaştığını görüyoruz. Türkiye, ne yazık ki, Avrupa’da ‘eğitimde veyahut istihdamda olmayan’ toy nüfus oranında maksimum 2. yüzdeye sahip. Üniversite mezunu işsizlerin sayısı incelendiğinde, karşılaşılan tablo hiç parlak değil; üniversite mezunu tek milyon 29 bin gencimiz işsiz, işsizlik oranları da yüzde 12.8 seviyesinde” dedi.

Birçok mezunun iş beklediğini belirten Karabıyık, “İŞKUR’a kayıt yaptıran ve iş bekleyenlerin bilgilerine göre, Nisan ayı itibariyle, Türkiye’de 831 doktora mezunu ve 18 bin 802 çok lisans mezunu da iş kuyruğunda bekliyor. Eğitim, gençlerin iş arama şansını artıracağı yerde, Türkiye’deki tablo tam tersi; çünkü eğitimli gençlerde işsizlik seviyesi dahada çok ve bu çok vahim tek tablo” ifadelerini kullandı.

“GEREKLİ DÜZENLEME İLE DÜZELEBİLİR”

Gençlerin iş arayışı girdabında olduğunu anımsadan CHP’li Karabıyık, “Bu durum, eğitim sistemimizin ‘işe ahenk gösteren personel yetiştirme’ noktasında sınıfta kaldığını gösteriyor. Mesleki eğitim kurumları ve çok okullarında İhtiyaç duyulan düzen etme ve iyileştirmeler yapılarak bu durum çözülmelidir. Eğitim, geleceğimizi şekillendiren ve demokrasimizin geleceği, yasamsal sorunların çözüme ulaşması, bilgi ve birikimlerimizle hayat ile rekabet edebilmemiz amaciyla en mühim unsurdur. Eğitim sistemindeki meseleler çözüme kavuşturulmadan kültür, bilim, teknoloji vb. alanlarda kalkınma ve ilerlemeden laf edilemez. tek ülkede eğitim politikaları ne civarindan siyasetten uzak, öğrenciyi merkezine alan, modern ve eğitim çıtasını yükseltme hedefiyle yapılırsa, o ülkenin öylesine kalkınacağı unutulmamalıdır. Eğitim sistemine şuurlu olarak siyasetin katıldığı ak parti döneminde, gençlerimize nitelikli eğitim saglamak veyahut istihdam sağlamak benzeri tek çaba göremiyoruz” uyarısında bulundu.

“OECD ÜLKELERİ ORTALAMASININ ÇOK GERİSİNDE”

Kadınların işgücüne katılım oranının yüzde 63.6 var olan OECD ülkeleri ortalamasının çok gerisinde, Türkiye’de Yalnızca yüzde 33’ler düzeyinde olduğunun altını çizen Karabıyık, “Türkiye’de toy kadınların yüzde 51,5’i eğitimde veyahut istihdamda değil ve ülkemiz bu nispet ile Avrupa’daki maksimum orana sahip. Kadını iş ile buluşturmamanın ülkemiz amaciyla faturası da oldukça ağır. eğer Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranı OECD ülkelerindeki civarindan olsaydı; bu erken ulusal geliri 250 milyar dolar dahada çok olup kişi başına istikbal de 4-5 bin dolar dahada üzerinde olacaktı. Başka bir deyişle kadını iş ile buluşturamamanın kişi başı maliyeti oldukça yüksek; çünkü Kadın İşgücünün çalışma hayatına dahil edilmesi, yasamsal kalkınmada mühim tek etkendir” sözleriyle izahını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.