Erbil saldırganının HDP’li vekilin ağabeyi çıkmasına ilişkin açıklama

HDP, Irak’ın Erbil sehrindeki lokantaya düzen eden silahlı saldırıyla alakalı yaptığı açıklamada, “Irak Kürdistan Bölgesel idaresi başkenti Erbil’de 17 Temmuz tarihinde Türkiye’nin diplomatik misyon temsilcisine baz alinarak silahlı saldırıyı kati biçimde kınıyoruz” ifadelerine yer verdi.

HDP Eş genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, yaptıkları yazılı izahta şu ifadelere yer verdiler:

“PARTİMİZ BU VAHİM SALDIRININ KARŞISINDADIR”

“Irak Kürdistan Bölgesel idaresi Başkenti Erbil’de 17 Temmuz tarihinde Türkiye’nin diplomatik misyon temsilcisine baz alinarak silahlı saldırıyı kati biçimde kınıyoruz. Yaygınlaştırılan çatışma siyasetinin sivil hayat alanlarına taşırılmasını, nerede olursa olsun konsolosluk çalışanlarının amaç alınması Katiyen onay edilemez. Kimden gelirse gelsin, partimiz bu vahim saldırının karşısındadır.”

“ASLA onay EDİLEMEZ”

“Beklentimiz, bu karanlık ve Bir hayli Sual işaretini barındıran olayın tek vakit evvel ve rastgele tek kuşkuya yer bırakılmayacak şekilde aydınlatılması, faillerinin bulunması yönündedir. Öte istikametten bu hücum neden gösterilerek, kardeşinin isimi üzerinden tek milletvekilimizin amaç haline getirilmesi de ağır tek provokasyon girişimidir ve Katiyen onay edilemez. mevzunun buraya vardırılmış olması da bu saldırıya ait kaygı ve şüphelerimizi derinleştirmektedir.”

“HDP BARIŞ VE ÇÖZÜM SİYASETİNDEN Katiyen VAZGEÇMEYECEKTİR”

“Bir sefer dahada vurgulayalım ki, partimiz rastgele tek şiddet olayı ile ilişkilendirilemez. Şiddet, çatışma ve savaşların karşısında barış siyasetimiz, problemleri diyalog ile çözme anlayışımız çok açık ve nettir. Kim hangi hesabı güdüyor olursa olsun, HDP barış ve çözüm siyasetinden Katiyen vazgeçmeyecektir. Bu olay üzerinden amaç alınan, HDP’nin barış siyasetidir. Yapılmak istenen harp ve şiddetin yaygınlaştırılmasıdır. Bu vesileyle tek sefer dahada şiddet, çatışma ve savaşın tahribatlarının derinleştirilmemesi ve Ortadoğu coğrafyasında demokratik müzakere arayışlarının güçlendirilmesi istikametindeki çağrımızı yineliyoruz.”

NE OLMUŞTU?

17 Temmuz’da Erbil’de Türk konsolosluk çalışanlarının olduğu lokantaya silahlı hücum düzenlenmişti. Saldırıda Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğunda çalışan Osman Köse şehit olmuştu.

Irak’ın Erbil şehrinde Türk konsolosluk çalışanlarına baz alinarak saldırının faillerinden birinin kimliği ve resimi şimal Irak Bölgesel idaresi güvenlik Teşkilatı’nca paylaşılmıştı.

resimi ve kimliği tek yazılı izahla paylaşan güvenlik teşkilatı, failin kimliğini 1992 senesi Diyarbakır doğumlu Mazlum Dağ olarak açıklamıştı.

Failinin HDP Diyarbakır mebus Dersim Dağ’ın ağabeyi olduğu alana çıkmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.