FETÖ’nün teşvik çarkına sıkı takip

Türkiye Gazetesi’nin ülkemiz gündemine taşıdığı “FETÖ’nün teşvik vurgunu” haberine, Çalışma ve yasamsal Güvenlik Bakanlığından da cevap geldi. SGK’dan atılan FETÖ mensupları, şirket sahiplerini kıskacına düşürerek “yüksek komisyon” karşılığında onlara teşvik çıkarıp, devletin kaynaklarını örgüte aktarmaya süre gelen sistemle alakalı nihayet vakitte gazetemize oldukça sık ihbar geliyordu.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR
Çalışma ve yasamsal Güvenlik Bakanlığı, mevzu hakkinda gazetemize yaptığı izahta “İşverenlerin geriye dönük teşviklerden yararlandırılması 1/4/2018 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 5510 sayılı Yasanın ek 17’nci maddesi ile karar altına alınmıştır. Usul ve esasların belirlenmesi, işlemlerin rastgele tek şaibeye mahal vermeden nesnel ve yeknesak tek şekilde yürütülmesi için, kuruluş tarafından vaktinde İhtiyaç duyulan tedbirler alınmıştır. bunun için karşın kuruma mesajlan şifahi ihbarlar da sıkı tek şekilde takip edilerek, vaktinde Teftiş heyetine intikal ettirilmektedir. İşverenlerin, aracı ve komisyonculara başvurmaksızın iş ve işlemlerini direk yapabilmeleri amaciyla ‘Teşvik Portalı’ destekal.gov.tr, kuruluş olanakları ile hazırlanarak kullanıma sunulmuştur. Teşviklerin doğası gereği değişik olması ve işverenlerce ayrıntılı bilinmesinin her vakit çok basit olmaması, sıklıkla aracı ve komisyoncuların devreye girdiği şeklinde şikayet ve ihbarlara yollar açmaktadır. bu konuyla alakali şikâyeti var olan her işverenin veyahut duyarlı vatandaşın ihbarı, hatıranda Teftiş heyetine intikal ettirilerek koşul olan yapılmaktadır. Halihazırda bu hususta analiz ve soruşturmalar ayni ritimde devam etmektedir” denildi.

FETÖ’nün teşvik vurgunu
Devletin iş yeri açmayı özendirmek ve istihdamı artırmak emeliyle yürürlüğe koyduğu teşvik programları, yönetimsel uygulamalardan kaynaklanan yanlislar hasebiyle hain pkk terör örgütü FETÖ/PDY’nin cebine milyarlarca Lira kazanç akmasına neden oldu. sosyal güvenlik müessesesi yapılanması sayesinde saklı verileri kopyalayan FETÖ, işverenlerle anlaşıp yardım vaadiyle alınan teşviklerin asgari yarısını komisyon olarak cebe indiriyor. Hâlâ yürürlükte var olan düzen etme sayesinde pkk terör örgütünün vurgunu ayni ritimde devam ediyor.

ARACIYA İTİBAR ETMEYİN
SGK üzerinden uygulaması süre gelen 18 değişik prim teşvikinin bulunduğu; mevzubahis destek ve indirim uygulamalarının her birinin emelinin değişik olduğu; sigortalı ve işveren açısından değişik şartların sağlanması kaydıyla bu teşviklerden yararlanılmasının mümkün hâle geldiği vurgulanan açıklamada, “Bu hususlarda kuruluş kent müdürlükleri devamlı uyarılarak, titiz olunması talimatlandırılmakta; Ayrı olarak işveren STK’ları ile devamlı diyalog seklinde olunarak, müessesenin kendilerine danışmanlık yapmaya hazır olduğu, aracı benzeri kişilere saygınlık etmemeleri iletilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Türkiye Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.