Hakan Atilla, Türkiye’ye gönderilmek üzere ABD göçmen bürosuna teslim edildi

ABD’deki İran yaptırımları davasında suçlu bulunan ve cuma sabahı tutulduğu cezaevinden tahliye edilen Daha önceki Halk Bankası genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Türkiye‘ye gönderilmek üzere AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ göçmen bürosuna teslim edildi.

Anadolu ajansı muhabirlerinin tahliye işlemlerinin derhal peşinden telefonla eriştiği AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Bürosu (ICE), Atilla’nın Türkiye’ye art iade işlemleri amaciyla Pennsylvania eyaletindeki gözaltı merkezi York County Prison’a tasima edildiği bilgisini paylaştı.

ICE’nin web sitesinden sorgulama yapıldığında da Atilla’nın burada gözetim altında tutulduğu görülüyor. Anadolu ajansı muhabirlerinin dahada ardindan ziyaret ettiği New York County Prison’ daki ICE yetkilisi de Atilla’nın burada tutulduğunu doğruladı ama Türkiye’ye ne vakit gönderileceği bilgisini paylaşmadı.

İŞLEMLER TAMAMLANINCA TÜRKİYE’YE GÖNDERİLECEK

Atilla, gözaltı merkezindeki işlemlerinin tamamlanmasının derhal peşinden Türkiye’ye gönderilecek. alinan bilgiye göre, Hakan Atilla’nın istikbal hafta ortasında Türkiye’ye gönderilmesi bekleniyor.

Atilla, 27 Mart 2017 tarihinde New York JFK Havalimanı’nda gözaltına alınmış ve İran yaptırımlarının ihlali suçlamalarıyla açılan davanın tek sanığı olarak yargılanmıştı. Jüri, Atilla’yı hakkındaki 6 suçlamanın 5’inden suçlu bulmuş, “kara kazanç aklama” suçlamasından ise suçsuz olduğuna karar vermişti.

İran yaptırımları davasında suçlu bulunan Hakan Atilla, 32 ay mapus cezası almıştı. ABD’nin İran’a baz alinarak yaptırımlarını delmekle suçlanan ve 19 Mart 2016’da ABD’de tutuklanan iş adamı Rıza Sarraf ise yargılanmasına kısa tek vakit kala 26 Ekim 2017’da hakkındaki suçlamaları onay etmiş ve savcılıkla iş birliğine gitmişti.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.