Konut satışı en az olan il Ardahan oldu

ev satışlarında, İstanbul 10 bin 60 ev satışı ve yüzde 16,4 ile maksimum paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 5 bin 430 ev satışı ve yüzde 8,9 pay ile Ankara, üç bin 390 ev satışı ve yüzde 5,5 pay ile Antalya izledi. ev satış sayısının düşük olduğu iller sıralamasında asgari satış yapılan kent dört ev ile Ardahan, oldu.

ev satışlarında dört ev satışı ile asgari satış yapılan Ardahan’da satışların düşük olmasının sebepleri nema oranlarının çok oluşu, göç ve hayvancılık piyasasinin can çekişmesi olarak sayılabilir.

“EN BÜYÜK SEBEBİ HAYVANCILIĞIN CAN ÇEKİŞMESİ”

Ardahan’da Perde işi yapan esnaf Murat Morkoç, “Ardahan’da ev satışlarında nihayet sırada bulunmamızın en hatri sayilir büyüklükte nedeni hayvancılık piyasasinin can çekişmesidir. hali hazırda dahada göç veren tek kent var olan Ardahan’da ev satışları da menfi etkileniyor. nema oranlarının çok oluşu, inşaat maliyetlerinin artmasından kaynaklı olarak satışlarda menfi etkileniyor. Bu menfi etkenlere hayvancılık piyasasinin de can çekişmesi de ek edince Ne yazık ki ev satışları menfi etkileniyor.” dedi.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.