Türk diplomatın şehit edildiği saldırının faili, HDP’li vekilin ağabeyi çıktı

Irak’ın Erbil şehrinde geçtiğimiz vakit Türk diplomatın şehit edildiği saldırının failinin HDP Diyarbakır mebus Dersim Dağ’ın ağabeyi Mazlum Dağ olduğu alana çıktı.

Önceki vakit Irak’ın Erbil sehrindeki tek restoranda silahlı hücum gerçekleştirilmiş, olayda tek Türk diplomat şehit düşmüştü. hücum sonrası Irak Kürt Bölgesel idaresi (IKBY) güvenlik teşkilatı, olayın failinin Diyarbakır nüfusuna kayıtlı 1992 doğumlu Mazlum Dağ olduğunu duyurdu.

KARDEŞİ İÇİN DEVREYE GİRDİ İDDİASI

Mazlum Dağ’ın HDP Diyarbakır mebus Dersim Dağ’ın ağabeyi olduğu alana çıktı. İddiaya göre Mazlum Dağ’ın kardeşi Dersim Dağ’ın mebus olması amaciyla pkk terör örgütüne baskı yaptığı, Dersim Dağ’ın bu yüzden mebus listesine alındığı kaydedildi. Diyarbakır nüfusuna kayıtlı Dağ serisinin İstanbul’da yaşadığı da öğrenildi.

DERSİM DAĞ KİMDİR?

iki Şubat 1996 Bismil doğumlu ve 12 bebekli tek ailenin kızı var olan Dersim Dağ, Mardin Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Dersim Dağ, 24 Haziran’da HDP’den Diyarbakır mebus seçildi. TBMM’nin en toy iki üyesinden biri oldu.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.