Yunanistan, Türkiye’yi S-400 konusunda ABD’ye şikayet edip her konuda yardım istedi

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ilebir araya gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye‘nin Kıbrıs meselesi, doğu Akdeniz, Ege ile alakalı saldırgan tek tutum sergilediğini argüman ederek Washington yönetiminden Türkiye’nin bu tutumuna karşı yardım istedi. Ayrı olarak Dendias, “Türkiye’nin S-400 almasında dolayı mutluluk dolu değiliz” diye konuştu.

Yunanistan’da iktidara gelen tertemiz Demokrasi Partisi’nin Dışişleri Bakanı NikosDendias, ABD’ye gittikçe burada mevkidaşı Mike Pompeo ile görüştü.

“BÖLGEDE BÜYÜK BİR probleme yollar AÇIYOR”

Nikos Dendias, müzakere sonrası yaptığı izahta “Türkiye’yi Akdeniz’de mesele çıkaran öğe olarak görmek yeteri civarindan değil. Bu, Türkiye’ye zarar vermiyor. Aksine alanda hatri sayilir büyüklükte tek probleme yollar açıyor. İstemediğimiz tek şey de mesele oluşması… Bu durum, Türkiye’nin Yunanistan ile, Avrupa Birliği ile (AB), NATO ile, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve başka devletlerle arasında mesele oluşmasına neden oluyor.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

TÜRKİYE’NİN S-400 ALMASI

Ankara’ya sevkiyatı süre gelen S-400’ler ile alakalı konuşan Dendias, “Açıkça dile getirmek gerekirse Türkiye’nin S-400 almasında dolayı mutluluk dolu değiliz. NATO üyesi tek memleket olarak diyebiliriz ki; Rus silahları NATO sistemlerine ahenk sağlamıyor. Dünyanın bu kisminda silahlanmak istikrar ve güven ortamının oluşmasına muavin da olmuyor.” diye konuştu.

ABD’DEN destek İSTEDİ

Dendias ABD’nin Yunanistan’ı açık tek şekilde desteklemesini istediğini belirterek “ABD ile Yunanistan uzunca müddettir yakın ilişkilerde bulunuyor. ama bu ilişkileri derinleştirip genişletmeliyiz. ülkemiz ile ilişkilerimizde rastgele tek mesele olduğunda, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile aramızda direk tek iletişim kanalının kurulmasını da istek ettim. Not aldılar. cevap verecekler” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias

POMPEO’DAN AÇIKLAMA

Mike Pompeo ise paylaştığı mesajında “Yunanistan, doğu Akdeniz ve Balkanlar’daki istikrarın en mühim unsurudur ve NATO’nun da mühim tek müttefikidir.” ifadelerini kullandı.

İki hükümet adamının Ayrı olarak Washington idaresi tarafından desteklenecek İsrail-Yunanistan-ABD üçlü ortaklığında doğu Akdeniz’de enerji anlaşması ve yatırımları yapılması konusunu da görüştüğü kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.