İYİ Parti kurultaya gidiyor! Köklü değişiklik mi olacak?

İYİ Parti, tüzük kurultayında yapılan Bir takım değişiklikleri yasama geçirebilmek amaciyla üç Ağustos’ta fevkalade kurultaya gidiyor. “Bugün geleceğin evvel günü” anne temasıyla Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak 4. fevkalade Kurultayda, genel İdare heyeti (GİK) ve ortada düzen heyeti (MDK) azaları seçilecek. Bin 60 delegenin oy kullanacağı kurultayda yapılacak seçimle dahada evvel 80 var olan ama mayıs ayındaki tüzük kurultayında 50’ye düşürülmesi kararlaştırılan GİK azaları belirlenecek. genel reis Meral Akşener’in parti içi iletiler vereceği kurultaya, çarşaf listeyle gidilecek.

“DELEGENİN TAKDİRİYLE OLUŞACAK”

İYİ Parti genel reis Yardımcısı Hasan Seymen, kurultayda GİK’te köklü farklıklar olacağı istikametindeki söylentilere ait yaptığı açıklamada, hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Seymen, “GİK’te köklü farklık olacağı şeklindeki söylemler doğru değil, çünkü genel reis tek blok liste çıkarmıyor. Tüzük kendisine bunun benzeri tek dogruluk vermesine karşın çarşaf liste de çıkarmıyor. var GİK azalarından kaçı kalır, kaçı kalmaz, Tamamiyle delegenin takdiri. Bugüne civarindan siyasi partilerde yapılmış genel İdare heyeti seçimlerinde çok iddialı tek şey ama en demokratik şekilde seçenek yapılacak çünkü genel Başkanımız rastgele tek öneride bulunmayacak” ifadelerini kullandı.

HER BAŞVURAN ADAY OLABİLECEK

Kurulda, Tamamiyle müracaat sırasına göre her başvuranın aday olabileceğini, Ayrı olarak delegelerden üyelerin de 60 delegenin imzasıyla aday gösterilebileceğini belirten Seymen, “Bunlar adaylık müracaat sırasına göre listelenecek. Her isminin başına tek kutucuk konulacak ve bu kutucuktan asgari 38, en çok 75 kişi işaretlenmek suretiyle delegeler oy kullanacak. en çok reyi alandan asgari reyi alana civarindan sıralanmak suretiyle genel İdare heyeti ve ortada düzen heyeti belirlenecek.” diye konuştu. AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.