Kırklareli’de dev hortum yerle bir etti

Akşam saatlerinde başlayan dev hortum 5 dakikada ayçiçeği ve kavak ağaçlarını kökünden söktü. Yaşanan hortum esnasında hatri sayilir büyüklükte korku yaşadıklarını ifade eden 14 yaşında olan Yusuf Özel, “Olay hatıranda bendeniz ağabeyimle çatıda yıkılan kiremitleri diziyorduk. Dizdiğimiz deliğin altında balya vardı. Balyalar ıslanmasın diye o kiremitleri diziyorduk. Kiremitleri dizdikten ardindan ağabeyim el arabasındaki gübreyi boşlatmaya gitmişti. O anda yağmur yağmaya başladı. Ağabeyim derhal el arabasını bırakıp ağıra koştu. Bende Haneye koştum. Haneye vardığımda göz gözü görmüyordu. Her yer sis içerisindeydi. O anda hanemizin arkasında bulunan kavağa yıldırım düştü. Çıkan gürültüden dolayı babama sarıldım. Annem ezan oku dedi. Ezan okuduktan ardindan hortum bitmişti. Babamla çevresi geziyorduk. hanemizin arkasında bulunan kavağın erik ağacının ortadan ikiye bölüp, incir ağacının yamulduğunu gördük” dedi.

5 dakikada her yer yıkıldı

Olay hatıranda çiftlikte hayvanlara baktığını söyleyen Nihat Özden Yalçın, “Çiftlikte hayvanlara bakıyordum. O anda buharlar geldi, fırtına koşarak ahırın dahil kismina girdim. Yağmur ve hortum bittikten ardindan hayvanları karşılamak amaciyla dereye indim ve baktım her taraf yıkılmış. Kavaklar kökünden bölünmüş, ayçiçeği tarlaları da hasar görmüş” şeklinde konuştu.

36 sene evvel de aynı yerde yaşandı

36 sene evvel aynı olayın yaşandığını belirten Günay Karaduman, “1983 seneninde çiftliğimizde hayvan otlatırken 14 yaşındaydım. 1983 seneninde yaşanan dev hortum aynı yerde 36 sene ardindan tekrar yaşandı. Biz hortumun yaşandığını havadis aldıktan ardindan hortumun yaşandığı Celepyolu mevkine gittik. Her yer darmaduman ağaçların hepsi, ayçiçeği tarlalarının tek bölümü 36 sene evvelki benzeri zarar gördü” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.