Netflix’ten RTÜK düzenlemesi hakkında ilk açıklama

Radyo ve tv Kurumu’nun (RTÜK) web üzerinde yayın yapan dijital mecraları denetlemesine yollar açan tertemiz yönetmelik ile alakalı olarak Netflix cephesinden evvel İzah geldi.

Netflix tarafından yapılan izahta şu ifadeler yer aldı;

“İnternet yayınlarına baz alinarak kazançlan düzen etmeyi yakından takip ediyoruz. ülkemiz bizim amaciyla çok mühim tek pazar. bu yüzden Türk yetenekleriyle birlikte film ve sıra sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyif içinde ulaşmalarını sağlamaya ayni ritimde devam etmek istiyoruz.”

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Radyo ve tv müessesesi (RTÜK), İnternet üzerinden yayın yapan Netflix, BluTV ve Puhutv benzeri web televizyonlarına tertemiz düzen etme getirdi.

TÜRKİYE’DE ŞİRKET KURMAK ZORUNDALAR

bunun için göre İnternet üzerinden yayın yapan televizyonların yurtiçi-yurtdışı kaynaklı olanları RTÜK denetimine dahil olacak ve bu müesseselerin vatan dışı kaynaklı olanları Türkiye’de şirket kurmak zorunda kalacak.

“Radyo, tv ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu ile alakalı Yönetmelik”le yapılan yenilemeler bu erken itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaştı.

RTÜK’TEN yayim LİSANSI ŞARTI

Yönetmeliğe göre yayınlarını web üzerinde saglamak istek eden medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK’ten yayın lisansı alması gerekiyor.

‘Radyo, tv ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik’ başlığını taşıyan yönetmelik, RTÜK’ün geçen sene eylül ayında yaptığı toplantıda oy çokluğuyla onay edilmişti.

Yönetmelik 24 maddeden oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.