Almanya’dan INF’yi askıya alan Rusya ve ABD’ye çağrı

Almanya Dışişleri Bakanı Maas yaptığı açıklamada, “Avrupa, INF Antlaşması kapsamında güvenliğinin tek bölümünü kaybediyor. bu erken tertemiz tek nükleer silahlanma yarışından kaçınmak amaciyla silahların azaltılması ve denetim altına alınmasıyla alakalı kaideler üzerinde hemfikir olabileceğimize eminim” ifadelerini kullandı.
Almanya’nın yeryüzünde nükleer silahsızlanmayı teşvik etmeye çalıştığını belirten Maas, Berlin’in girişimini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunduğunu da hatırlattı. Maas, INF Antlaşması’nın askıya alınmasından hatri sayilir büyüklükte kaygı duyduğunu, bu bağlamda Stratejik Silah Azaltma Antlaşması’nın (START III) yaygınlaştırılmasının ehemmiyetini vurguladı. Maas Ayrı olarak AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Rusya’nın cephaneliklerindeki konuşlandırılmış roket sayısını 700’den aşağı indirme sözü verdiğini hatırlattı.

Rusya ve ABD’ye çağrı

Alman Dışişleri Bakanı, “Rusya’nın INF Antlaşmasını kurtarmak amaciyla gerekenleri yapmaması hasebiyle üzgünüz. ama Rusya ve ABD’yi stratejik silah azaltma anlaşmasını sürdürmeye çağırıyoruz” dedi.
Bu sene başında ABD, Rusya’yı uzunca müddettir yükümlülüklerini ihlal ettiğini idim ederek INF Antlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini askıya almıştı. Moskova ise bu suçlamaları reddetmişti. Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin de iki Şubat’ta yaptığı açıklamada, ülkesinin da bu antlaşma konusundaki taahhüdünü askıya aldığını, ama aynı zamanda tek silahlanma yarışına katılmak istemediklerini belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.