Bakan Akar’dan Kıbrıs mesajı : ‘Kimsenin şüphesi olmasın’

Ankara’daki resepsiyona ulusal müdafaa Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, güç komutanları ve KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü katıldı. Resepsiyon çerçevesinde, “1 Ağustos yasamsal Direniş Bayramı” ile KKTC Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) 61. ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın (GKK) 43. kuruluş sene dönümü, KKTC Ankara Büyükelçiliğinin ev sahipliğinde Ankara’da bulunan Gazi Orduevi’nde kutlandı. Resepsiyonda konuşan ulusal müdafaa Bakanı Hulusi Akar, hemide KKTC ayni vakitte da ülkemiz amaciyla anlamlı ve mühim tek bugünü aynı anda kutladıklarını ifade etti.

“KKTC’nin haklı menfaatlerini savunmak ile alakalı kararlı olduğumuz ile alakalı kimsenin şüphesi olmasın”
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) 45 sene evvel Kıbrıslıların acılarını, maruz kaldıkları haksızlıkları onay etmeden Suskun kalmadan “Kıbrıs barış Harekatı”nı icra ettiğini laf eden bakanimiz Akar, “Bugün de aynı his ve aynı düşüncelerle bütün detaylarıyla yakından takip etmekte ve Kıbrıslı kardeşlerimizin acısını, problemlerini, sorunlarını yakından hissetmekte ve onlarla alakalı yapılması koşul olan ne varsa, ülkemizin ve KKTC’nin haklı menfaatlerini savunmak ile alakalı kararlı olduğumuz ile alakalı kimsenin şüphesi olmasın, kimse yanlış hesap yapmasın. Bir gün evvel ne düşündüysek, özetle bugünde aynı noktadayız ve aynı şekilde olaylara yaklaşmaktayız. Kıbrıslı kardeşlerimizin hakkını hukukunu savunmak amaciyla elimizden gelen neyse yaptık yapmaya ayni ritimde devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Söylemlerimizle, yaptıklarımızla, biz her vakit barışı destekledik, istikrarı destekledik”

Türkiye ve KKTC’nin barış ve istikrardan yana olduğunu her fırsatta gösterdiğini aktaran bakanimiz Akar, “Söylemlerimizle, yaptıklarımızla, biz her vakit barışı destekledik, istikrarı destekledik. Ülkemiz için, bölgemiz amaciyla ve KKTC ile birlikte bütün ada amaciyla barış ve istikrar amaciyla yapılması gerekenleri öneri ettik, bunlar üzerinde çalıştık, bu şekilde olaylara baktık, bu şekilde olaylara yaklaştık. bu konuyla alakali üzerimize düşen neyse, bunların hepsini yaptık. Yapmaya ayni ritimde devam edeceğiz” diye konuştu.

“Türkiye, doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta deniz görev alanlarının, eşit egemen haklarının savunması ve kaynakların adil paylaşımının bütün kıyıdaş devletlerin mutabakatıyla belirlenmesi gerektiğini savunmaktayız”
Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon çalışmalarıyla alakalı müsterek komite kurulması teklifinin cenup Kıbrıs Rum idaresi tarafından onay görmediğini söyleyen bakanimiz Akar, “Türkiye, doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta deniz görev alanlarının, eşit egemen haklarının savunması ve kaynakların adil paylaşımının bütün kıyıdaş devletlerin mutabakatıyla belirlenmesi gerektiğini savunmaktayız. Bu Sahiden somut, mantığı var olan tek yaklaşım ama bunun anlaşılmasında Bir takım güçlükler çektiğimizi de dile getirmek isterim” dedi.

“Türkiye’nin garantörlüğünü, çeşitli söylemlerle ve tanımlamalarla hafifletmeye, saptırmaya çalışmanın hiçbir manası yok”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.