İBB’de bir istifa daha: İSKİ üst yönetimi toplu istifa etti

Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığı kazanmasından ardindan İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı kuruluşlardan İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresinin (İSKİ) üst idaresi toplu olarak istifa ettiler. Görevden ayrılma sonrası yapılan müsterek izahta “Yeni oluşacak İSKİ idaresi ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ekibine başarılar diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

İSKİ yönetim heyeti Başkanvekili ve genel Müdürü Fatih Turan, yönetim heyeti Üyeleri; Prof. Dr. İzzet Öztürk, Prof. Dr. Adem Esen, Avukat Sıddık Eraslan ile Alişan Koyuncu, genel Müdür Yardımcıları; Selami Taşer, Cafer Sezgin, Recep Hazır ve yazi Akbaş, tertemiz idareye istifalarını verdi.

Yapılan müsterek açıklamada, 23 Haziran seçiminden bu yana geçen 6 haftalık müddette gerçekleşen brifing ve toplantılarda; yasamsal ehemmiyete sahip su ve atık su hizmetleriyle alakalı müessesesel bilgi birikim ve tecrübelerin tertemiz idareye aktarıldığı belirtildi.

YAPILAN İŞLER ANLATILDI

Yöneticilik görevlerini devretme isteginin de her fırsatta dile getirildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu süre zarfında su ve atık su hizmetlerini de titizlikle yürütmeye ayni ritimde devam ettik. Ne mutluluk dolu bize ki İSKİ; 1994 yılından bu yana küresel ısınma, abuhava farklığı benzeri menfi senaryoların Her vakit hesap edildiği tek planlama sayesinde, İstanbul’da temiz suyun güvencesi olmuştur. Gerçekleştirilen yatırımlarla ‘en kurak yıllar’ da dahil olmak üzere kesintisiz tek şekilde hayat standartlarında sıhhatli ve kaliteli içme suyu İstanbullulara ulaştırılmaktadır. Önümüzdeki 50 sene su ihtiyacı da planlanmıştır. İSKİ bu erken iddialı ve istikrarlı yatırımları sayesinde dünyanın en hatri sayilir büyüklükte su kurumlarından biridir. İstanbul’u suya kavuşturmakla başlayan bu muvaffakiyet hikayesi; hepimizin, bütün İstanbulluların övüncüdür. İstanbul’un denizleri, dereleri, su kaynakları ve Haliç atık su kirliliğinden korunmuş, sıhhatli tek çevre oluşturulmuştur. Atık su arıtma oranı yüzde 99 seviyesine yükseltilmiştir.”

ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETTİLER

izahın devamında şu ifadelere yer verildi:

“İSKİ genel Müdürlüğünün üst idaresi olarak; İstanbul’a su hizmetinin kutsal tek görev olduğu bilinciyle, bugüne civarindan yürüttüğümüz İSKİ’deki görevlerimizden kendisinin isteğimizle ayrılıyoruz. tertemiz oluşacak İSKİ idaresi ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ekibine başarılar diliyoruz. Bu vesile ile başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere İstanbul’un tarihi su probleminin çözümünde bugüne civarindan çaba sarf eden bütün İstanbul Büyükşehir Belediye idaresi ve hatri sayilir büyüklükte İSKİ serisinin bütün mensuplarına tek sefer dahada şükranlarımızı sunarken, tecrübelerimizin İstanbulluların her vakit buyruğunda olduğunun bilinmesini Ayrı olarak kaydetmek istiyoruz. Siz kıymetli İstanbullulara sevgi ve saygılarımızı sunuyor, su benzeri aziz olmanızı diliyoruz.”

GENEL MÜDÜRLER DE TOPLU OLARAK İSTİFA ETMİŞTİ

İBB iştiraklerinde görevli var olan genel müdürler yaptıkları müsterek açıklamayla, 18 Temmuz itibariyle şirket yönetim heyeti üyeliklerinden istifa ettiklerini duyurmuştu. Toplu istifa sonrası yapılan müsterek yazılı izahta “İBB Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldıktan ardindan İştirak Şirketleri ile alakalı bütün veriler hemide Sayın Başkana hemide İBB üst idarenine ayni vakitte da Başkanlık Danışmanlarına çeşitli sunumlarla (her türlü mali tablo ve faaliyetlere ait bilgi-belge, bilgi notları ve raporlarla) iştirak şirketi yöneticileri ve ilgililer tarafından nihayet derece şeffaf ve ayrıntılı tek şekilde aktarılmıştır. Ayrı olarak İBB İştirak Şirketlerinin tamamında alışılmış olan Üstü genel heyet Toplantısı amaciyla bütün çalışmalar yapılmış ve çağrılar tamamlanmıştır. alışılmış olan Üstü genel heyet Toplantısı kararının alınması neticesi inandığımız misyon ve kendimize saygımız gereği rastgele tek siyasi söyleme mahal vermemek ve tek yalan neden aracı olmamak amaciyla 18.07.2019 tarihi itibari ile İştirak Şirketleri genel Müdürleri olarak yönetim heyeti üyeliklerimizden istifa ederek, yönetim kurullarından iş sözleşmelerimizin feshini istek ettik” denilmişti.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.